بلاکچین خدمات دولتی را متحول می کند و این تازه آغاز کار است

زمان مطالعه: 4 دقیقه

دولت ها نه تنها از بلاک چین برای خدمات اساسی مانند هویت و رای گیری استفاده می کنند بلکه به عنوان چارچوبی برای رشد اقتصادی استفاده می کنند.

 

دولت ها موظفند خدمات عادلانه و کارآمد را به مردم ارائه دهند. متأسفانه ، ارائه شفافیت و پاسخگویی اغلب منجر به کاهش کارایی و اثربخشی می شود یا برعکس. دولتها معمولاً مجبور می شوند یکی را به قیمت دیگری بهبود بخشند. در موارد نادر ، فناوری همراه می شود که دولت ها را قادر می سازد تا انصاف و کارایی را بهبود بخشند.

حرکت از ثبت اسناد کاغذی به پایگاه داده های رایانه ای یکی از این فناوری ها بود. اینترنت دیگری بود. بلاک چین بعدی است. بلاک چین مانند اینترنت قبل از آن ، نه تنها نحوه تعامل مردم با خدمات دولتی را بهبود می بخشد ، بلکه پیامدهای اقتصادی و اجتماعی گسترده ای نیز خواهد داشت.

 

چگونه دولت می تواند از بلاک چین استفاده کند

بلاک چین تأثیر گسترده و متنوعی بر خدمات دولتی خواهد داشت. در اینجا ما چند نمونه امیدوار کننده را بررسی می کنیم.

 

هویت

هویت سنگ بنای تعامل با خدمات دولتی را تشکیل می دهد ، اما سیستم های فعلی از جهات مختلف دارای اشکال هستند. بیایید دو مورد را بررسی کنیم. اول اینکه هویت مستلزم زیرساخت های گسترده و گران است.

در حالی که کشورهای توسعه یافته از مزایای هویت ملی قوی برخوردارند ، بسیاری از کشورهای در حال توسعه برای ارائه هویت قوی تلاش می کنند. بانک جهانی تخمین می زند که حدود 1 میلیارد نفر مدرک رسمی هویت ندارند.

دوم ، سیستم های هویت فعلی ایمن نیستند. به عنوان مثال ، سیستم شماره گذاری احراز هویت بیومتریک هند ، معروف به آدهار ، در برابر طیف وسیعی از تقلب ها ، از جمله موارد مربوط به واگذاری زمین ، تهیه گذرنامه ، گرفتن وام ، رای دادن و موارد دیگر ، آسیب پذیر است.

همچنین بخوانید :   ترس چین در حال حاضر از زیرساخت است و 5 مورد تماشایی این هفته بازار

نقاط قوت بلاک چین به طور قابل ملاحظه ای برای کاهش نقاط ضعف ذکر شده در بالا هماهنگ هستند. طراحی غیر متمرکز Blockchain استقرار و هماهنگی آن را بسیار ارزان تر از طرح های متمرکز می کند. طبیعت بی اعتماد آن باعث می شود امنیت بیشتری داشته باشد.

 

تدارکات

تدارکات دولتی 29 درصد از هزینه های دولت عمومی در کشورهای OECD را در سال 2013 به خود اختصاص داده است. بی عدالتی و عدم شفافیت در چرخه تدارکات ، راه را برای فساد باز می کند. OECD تخمین می زند که تا یک سوم سرمایه گذاری در پروژه های عمرانی با بودجه عمومی ممکن است به دلیل فساد از بین برود.

راه حل های مبتنی بر بلاک چین تقریباً بر همه جنبه های چرخه تدارکات مانند اصلاحات عمده در زمینه شفافیت و مشارکت ذینفعان تأثیر می گذارد. این پروژه آزمایشی به این نتیجه رسید که با وجود چالش ها ، “سیستم های تدارکات الکترونیکی مبتنی بر بلاک چین مزایای منحصر به فردی را در ارتباط با شفافیت رویه ، ثبت دائمی پرونده و افشای صادقانه ارائه می دهند.”

 

رای گیری

علیرغم ظهور عصر دیجیتال ، رای گیری بر اساس کاغذ همچنان رایج ترین روش رای گیری است. این امر با توجه به اهمیت انتخابات در روند دموکراتیک قابل درک است. با این حال ، سیستم های مبتنی بر کاغذ از مشکلات مربوط به هزینه ، زمان و یکپارچگی رنج می برند.

جایگزینی رای گیری مبتنی بر کاغذ ، معروف به دستگاه های رای گیری الکترونیکی ضبط مستقیم (DRE) ، با موفقیت های متفاوتی روبرو شده است. برزیل DRE را در سال 1996 معرفی کرد ، اما نگرانی های امنیتی همچنان وجود دارد. DRE در آمریکا در سال 2001 آغاز شد. با این حال ، پیشرفت و پذیرش به دلیل وقوع حوادث با ماشین های DRE همچنان کاهش می یابد.

به عنوان یک فناوری جدیدتر ، بلاک چین هنوز آماده جایگزینی سیستم های رای گیری فعلی نیست ، اما در حال حاضر سیستم های فعلی را تقویت می کند.

همچنین بخوانید :   علی بابا در پی سرکوب چین فروش ماینرهای ارز دیجیتال را ممنوع می کند

به عنوان مثال ، شرکت ما ، با همکاری دانشگاه اندونزی ، یک سیستم تأیید صحت مبتنی بر بلاک چین ایجاد کرد تا نتایج انتخابات کاغذی اندونزی را در آوریل 2019 تضمین کند. این پروژه توانست طی چند ساعت پس از بسته شدن شعب اخذ رای ، 25 میلیون رای را گزارش دهد. در مقابل ، نتایج رسمی تنها پس از هفته ها علنی شد.

 

فراتر از خدمات دولتی

دولت هایی که در حال آزمایش بلاک چین هستند ، شروع به مشاهده آن به عنوان یک زیرساخت اساسی کرده اند.

آنها تازه فهمیده اند که داشتن زیرساخت بلاک چین برای آزادسازی فعالیت های اقتصادی مهم است. دولتها مشتاقند در توسعه استانداردهایی که در نهایت در سطح جهانی تصویب می شوند ، اظهار نظر کنند. چین و اتحادیه اروپا دو رهبر این چنینی هستند و هر دو در حال توسعه ابتکارات بلاک چین هستند.

 

 

چین

رهبری چین در حمایت از طرح های بلاک چین بسیار فعال بوده است. در دسامبر سال 2016 ، بلاک چین در سیزدهمین برنامه پنج ساله کشور به عنوان فناوری دارای اهمیت استراتژیک در کنار هوش مصنوعی ذکر شد.

ده ها دولت محلی پروژه های آزمایشی را با استفاده از این فناوری برای برنامه های مختلف از شهرهای هوشمند گرفته تا حفاظت از محیط زیست انجام دادند. در اکتبر 2019 ، چین شبکه خدمات بلاک چین (BSN) سراسری خود را آزمایش کرد ، که به عنوان “اینترنت بلاک چین” توصیف می شود و به طور رسمی در آوریل 2020 راه اندازی شد.

BSN ، به دلیل مقیاس و قدرت حامیانش ، در حال تبدیل شدن به بزرگترین اکوسیستم بلاک چین در جهان است. در چین ، BSN به احتمال زیاد پایه بهبود هماهنگی بین مشاغل و بخش دولتی را تشکیل می دهد. حتی در سطح بین المللی ، به سمت BSN به احتمال زیاد قابل توجه است.

این نگرانی وجود دارد که BSN به طور بالقوه توسط دولت چین کنترل و نظارت می شود ، اما این نگرانی ها ممکن است توسط سازمان هایی که به دنبال دسترسی نزدیکتر و ادغام با تجارت چینی هستند نادیده گرفته شود.

همچنین بخوانید :   السالوادور با 4 میلیون دلار سود بیت کوین خود بیمارستان دامپزشکی می سازد

از سوی دیگر ، ترس از نفوذ چین ممکن است از انگیزه سود بیشتر شود ، به ویژه اگر زیرساخت های جهانی جایگزین قابل استفاده در دسترس باشد.

 

اتحادیه اروپا

تلاش های اتحادیه اروپا برای حمایت از طرح های بلاک چین به شیوه های مشابه در چین فعال بوده است ، اگرچه در مقیاس کمتر و با سرعت کمتری پیش می رود. رصدخانه و انجمن بلاک چین اتحادیه اروپا در فوریه 2018 تشکیل شد و منجر به شکل گیری مشارکت بلاک چین اروپا (EBP) شد. در سال 2019 ، EPB زیرساخت خدمات بلاک چین اروپا (EBSI) را ایجاد کرد ، شبکه ای از گره های توزیع شده در سراسر اروپا.

EBSI دارای هفت مورد استفاده خاص برای توسعه خدمات دولتی است. برای ارتقای همکاری های دولتی و خصوصی ، انجمن بین المللی برنامه های کاربردی بلاک چین قابل اعتماد (INATBA) تشکیل شد. تامین کنندگان و کاربران راه حل های بلاک چین را با نمایندگان سازمان های دولتی و نهادهای تنظیم کننده استاندارد از سراسر جهان گرد هم می آورد.

در حالی که رویکرد اروپا برای حمایت و تشویق پذیرش بلاک چین در مقیاس کوچکتر و در مراحل اولیه پیشرفت نسبت به BSN چین است ، تعهد آن به باز بودن ، شفافیت و گنجاندن به این معنی است که ممکن است سازمان های بین المللی تمایل بیشتری برای اتخاذ چارچوب های توسعه یافته احساس کنند.

 

جمع بندی

فناوری های بلاک چین اکنون به عنوان زیرساختی اساسی برای دولتهای آینده نگر جای خود را می گیرند. این فناوری به بالاترین سطوح اهمیت استراتژیک ملی رسیده است ، همانطور که تلاش های چین و اروپا برای ایجاد زیرساخت بلاک چین نشان می دهد. در حالی که نمی توان به طور دقیق پیش بینی کرد زیرساخت های بلاک چین جهانی چگونه شکل می گیرند ، اما آنچه مسلم است این است که این فناوری در حال پیشرفت است.

 

اشتراک گذاری با دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.