توکن ERC20 چیست؟ توضیحاتی جامع حول توکن ERC20

زمان مطالعه: 4 دقیقه

امروزه توکن ERC20 یکی از محبوب ترین انواع ارزهای دیجیتال شده است. اما توکن ERC20 چیست و چه کار می کنند؟ در اینجا همه آنچه شما باید در مورد توکن ERC20 بدانید ، یک ارز دیجیتال که در شبکه اتریوم وجود دارد.

 

اتریوم: یک ارز دیجیتال و یک بلاک چین منحصر به فرد

اتریوم علاوه بر اینکه از نظر ارزش بازار دومین ارز دیجیتال است ، یک بلاک چین برای اجرای قراردادهای هوشمند و DApps است. به همین دلیل است که اتریوم از سال 2017 محبوب ترین پلتفرم ICO یا عرضه اولیه سکه بوده است.

ICO ها در بستر Ethereum در سال 2017 بیش از 4 میلیارد دلار جمع آوری کردند. و دلیل این موفقیت توکن ERC20 است.

فابیان وگلستلر توکن ERC20 را در سال 2015 پیشنهاد کرد. ووگلستلر یک توسعه دهنده و مهندس نرم افزار اتریوم است که اغلب او را “پدر ICO” می نامند.

“ERC” مخفف عبارت Ethereum Request for Comment است. “20” شماره درخواست است ، به معنی ارسال برای بهبود بستر.

ووگلستلر به عنوان بخشی از پیشنهاد خود ، قوانینی را بیان کرد که هر توکنی در بلاک چین اتریوم باید رعایت کند. بنابراین ERC20 راهی برای استانداردسازی ایجاد توکن است. این به ده ها هزار ارز مختلف اجازه می دهد بدون نیاز به نرم افزار سفارشی روی یک بلاک چین کار کنند.

 

کجا به کار می آیند؟

 

توکن ERC20

 

 

پلتفرم اتریوم شامل یک بلاک چین به علاوه یک ماشین مجازی است که می تواند قراردادهای هوشمند را اجرا کند. و توکن های ERC20 برای عملکرد قراردادهای هوشمند مبتنی بر اتریوم ضروری هستند.

 

قراردادهای هوشمند

به طور خاص ، قراردادهای هوشمند معاملات خودکار بین طرفینی را که قبلاً با شرایط و ضوابط خاصی موافقت کرده و واجد شرایط بوده اند ، اداره می کند. این شامل پیگیری موجودی کیف پول آنها نیز می شود.

همچنین بخوانید :   کیف پول بیت کوین‏ | آموزش مبتدیان برای ذخیره سازی بیت کوین

چگونه توکن ها وارد عمل می شوند؟ کاربران Ether (ETH) را به یک قرارداد هوشمند ارسال می کنند که یک توکن ERC20 خاص را برمی گرداند.

 

برنامه های کاربردی

DApps یا برنامه های غیر متمرکز با استفاده از قراردادهای هوشمند ساخته می شوند. این بدان معناست که توکن های ERC20 به عنوان ارزهایی هستند که به dApp اجازه می دهد در بستر Ethereum کار کند.

 

توکن های ERC20 نشان دهنده چیست؟

توکن ERC20 چیست؟ این می تواند موارد زیادی را جدا از یک نشانه که به قراردادهای هوشمند و DApps کار می کند ، نشان دهد.

این می تواند موارد زیر را نشان دهد:

نشانه های مفید که قرارداد هوشمند و عملکردهای DApp را تسهیل می کند
سهام در یک شرکت ، به معنی نشانه های امنیتی
امتیاز برنامه پاداش
نمایش دیجیتال دارایی های جهان واقعی مانند طلا یا سند مالکیت

 

مزایای استفاده از توکن ERC20

 

 

توکن ERC20
توکن ERC20

 

دو مزیت اصلی استفاده از توکن ERC20 در اکوسیستم اتریوم وجود دارد: استانداردسازی و ایمنی.

 

استاندارد سازی

مهمترین مزیت توکن های ERC20 استانداردسازی است.

در روزهای اولیه ICO ، توسعه دهندگان قراردادهای هوشمند را با استفاده از کد خاص برنامه ریزی کردند که ارائه و پشتیبانی از قابلیت همکاری و تعامل را برای صرافی ها و کیف پول های رمزنگاری بسیار دشوار (و پیچیده) کرد. به طور خلاصه ، بسیاری از توکن ها نه تنها با مبادلات ناسازگار نیستند ، بلکه با یکدیگر نیز ناسازگار هستند.

توکن های ERC20 نیازی به مبادلات و کیف پول برای نوشتن کد سفارشی برای پشتیبانی از هر توکن جدید را از بین می برد. در عوض ، با توکن های ERC20 ، صرافی ها و ارائه دهندگان کیف پول فقط باید یکبار کد استاندارد را پیاده سازی کنند.

همچنین بخوانید :   چه ارز دیجیتالی بخریم که سود کنیم ؟ | پرسودترین ارز های 2021

و همه نشانه های ERC20 ایجاد شده بدون نیاز به به روزرسانی کد پشتیبانی می شوند. به همین دلیل است که در حال حاضر بیش از 100،000 قرارداد هوشمند مبتنی بر توکن ERC20 بر روی پلتفرم اتریوم کار می کنند.

 

ایمنی

مزیت دیگر توکن های ERC20 کاهش آسیب پذیری ها است. قبل از استفاده از استاندارد ERC20 ، قراردادهای هوشمند اغلب مملو از اشکال بودند که خطرات جدی امنیتی را به همراه داشت.

مشکل این است که به محض استقرار قرارداد هوشمند ، سازندگان آن نمی توانند آن را تغییر دهند. بنابراین اگر برنامه نویس خطایی را بعد از این واقعیت پیدا کرد ، نمی تواند آن را برطرف کند. اشکالات موجود در کد قرارداد هوشمند به کاربران اجازه می دهد تا توکن های دیگران را سرقت کنند یا حتی ممکن است توکن ها را از دست بدهند.

 

پروتکل ERC20 کامل نیست

پروتکل ERC20 اشکالات خود را دارد. مشکل عمده ای که می تواند رخ دهد زمانی است که توکن های ERC20 را به جای Ether به قرارداد هوشمند ارسال می کند و در نتیجه از بین می رود. حدود 3 میلیون دلار به دلیل این مشکل ناپدید شده است.

در پاسخ به چنین اشکالاتی ، برنامه هایی برای انتشار یک ارز دیجیتال جدید به نام توکن ERC223 در نظر گرفته شده است.

 

توکن ERC20 چگونه کار می کند

6 پارامتر اجباری و 3 پارامتر اختیاری وجود دارد که هر ERC20 موجود را تعریف می کند ، مانند پلتفرم غیر متمرکز EOS. اینها الزاماتی است که باید در کد قرارداد هوشمند وجود داشته باشد. آنها پروتکل صدور و معامله توکن را کنترل می کنند.

کد های اجباری

[totalSupply]: این قسمت از کد ، کل توکن ها را مشخص می کند. پس از رسیدن به این عدد ، قرارداد هوشمند از توکن های جدید خودداری می کند.
[balanceOf]: این دستور تعداد توکن هایی را که یک کیف پول معین نگه می دارد برمی گرداند.
[انتقال]: این قسمت از کد مقدار مشخصی از توکن را از کل منابع دریافت کرده و در اختیار کاربر قرار می دهد.
[transferFrom]: این دستور توکن ها را بین دو کاربر که آنها را دارند منتقل می کند.
[تصویب]: این قسمت از کد یک معامله را در برابر کل توکن ها بررسی می کند تا مطمئن شود هیچ یک از آن ها گم نشده است و هیچ مورد اضافی وجود ندارد.
[کمک هزینه]: این فرمان میزان موجودی کاربر را بررسی می کند تا مطمئن شود بودجه کافی برای ارسال مقدار مشخصی توکن به شخص دیگر دارد.

همچنین بخوانید :   استراتژی های ورود به معامله - بهترین نکات برای باز کردن پوزیشن و کسب بهترین سود

کد های اختیاری

[name]: نام توکن را به هر آنچه سازنده آن می خواهد تنظیم می کند.
[نماد]: تعیین الفبایی یا “نماد تیکر” را تعیین می کند که توکن را در بستر اتریوم مشخص می کند.
[اعشار]: این پارامتر زیرمجموعه ها یا واحد اساسی توکن را به عنوان واحد پول تعیین می کند. در اینجا ، اکثر سازندگان ERC20 از استاندارد استفاده از اتر که 18 است پیروی می کنند. اعشار بیشتر به کاربران اجازه می دهد تا مقادیر کوچکتر و کسری توکن را در اختیار داشته باشند ، در حالی که اعداد اعشاری بزرگتر واحدها را بزرگتر می کند.

 

استانداردسازی شبکه اتریوم

نزدیک به 40،000 توکن ERC20 و بیش از 100،000 قرارداد هوشمند وجود دارد که از آنها استفاده می کنند. به عبارت دیگر ، استاندارد ERC20 پذیرش گسترده را ممکن می سازد.

در واقع ، ERC20 ناشی از مشکلاتی است که عدم استانداردسازی باعث ایجاد نشانه و محبوبیت ICO می شود. ایجاد توکن را آسان می کند و به آنها امکان می دهد در یک بلاک چین وجود داشته باشند.

اکنون که ERC20 با مشکلات خاص خود روبرو شده است ، درخواست جدیدی برای اظهارنظر اتریوم با شماره 223 وجود دارد که راه را برای اتریوم استاندارد شده جدید هموار می کند.

اشتراک گذاری با دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.