آموزش فیبوناچی | تنظیمات و استراتژی معامله با فیبوناچی

زمان مطالعه: 10 دقیقه

فیبوناچی کیست؟

فیبوناچی در واقع لئوناردو پیسانو بیگولو آن را نام گذاری کرد.

او ریاضیدان ایتالیایی بود و “با استعدادترین ریاضیدان غربی قرون وسطی” محسوب می شد. فیبوناچی بخاطر سیستم اعداد هندو-عربی در اروپا معروف است ، که در سال 1202 در کتاب او Liber Abaci (کتاب محاسبه) منتشر شد.

او همچنین به خاطر دنباله اعداد فیبوناچی مشهور است. اما نه به این دلیل که خود او دنباله را کشف کرد ، بلکه آنها به دلیل نامگذاری او بودند. اعداد به عنوان مثال در Liber Abaci مورد استفاده قرار گرفت. اعداد عبارتند از: 0،1،1،2،3،5،8،13،21،34،55،89،144 و غیره. ترفند این است که دو عدد اول را که برابر سوم است (0+1 = 1) اضافه کنید. ) ، سپس با افزودن دوم و سوم که برابر عدد چهارم است (1+1 = 2) و غیره ادامه دهید.

اکنون که این نام را به همه معامله گران معرفی کرده ایم ، اجازه دهید استراتژی معاملاتی با فیبوناچی را توضیح دهیم.

 

داشتن دانش یک عنصر است ، اما در واقع عمل و پیاده سازی، یک موضوع کاملاً متفاوت است. بنابراین ما همچنین نحوه تجارت با یک استراتژی معاملاتی فیبوناچی و نحوه تجارت با استفاده از روشهای بازگردانی فیبوناچی را بررسی خواهیم کرد.

 

سطوح دنباله فیبوناچی چیست؟

اعداد دنباله فیبوناچی اعدادی هستند که از نظر ریاضی مشتق شده اند اما محاسبه آنها آسان است. لیست اعداد دنباله فیبوناچی به شرح زیر است:

0 ، 1 ، 1 ، 2 ، 3 ، 5 ، 8 ، 13 ، 21 ، 34 ، 55 ، 89 ، 144 ، 233 ، 377 ، 610 ، 987 ، 1597 ، و ادامه می یابد.

ترفند این است که دو عدد اول را جمع کنید که برابر سوم است (0+1 = 1) ، سپس با افزودن عدد 2 و 3 که برابر عدد 4 است (1+1 = 2) و غیره ادامه دهید. یک شماره جدید ایجاد می شود این روش برای اعداد بالاتر مانند 89 + 144 = 233 و سپس 144 + 233 = 377 ثابت می ماند.

جالب است بدانید که اعداد دنباله فیبوناچی به خوبی راهنمایی می کنند که تا چه اندازه یک حرکت محرک یا تکانشی می تواند در تعدادی از پیپ ها دوام بیاورد. این برای همه جفت ارز صادق است. البته ، فریم های پایینی به اعداد فیبوناچی کمتر پایبند هستند ، در حالی که فریم های زمانی بالاتر به سطوح دنباله فیبوناچی بالاتر است.

 

سطوح بازیابی فیبوناچی چیست؟

این اعداد با تقسیم اعداد دنباله فیبوناچی (که در بالا ذکر شد) محاسبه می شوند.

به عنوان مثال:

8/13 = 0.618…. یا 61.8

34/89 = 0.382 … یا 38.2.

 

آموزش اولیه فیبوناچی

 

استثنا نمره 0.5 یا 50، است ، که در واقع علامت نیمه راه است.

در اینجا لیست کامل سطوح فیبوناچی را داریم:

1) 23.6 or یا 0.236 – یعنی 13/55 = 0.236

2) 38.2٪ یا 0.382 – یعنی 13.34 = 0.382

3) 50.0٪ یا 0.500 – نیمه راه

4) 61.8 or یا 0.618 – یعنی 13/21 = 0.618

5) 78.6٪ یا 0.786 – ریشه مربع 0.618

6) 88.6٪ یا 0.886 – مربع ریشه 0.7864

اینها یک روش عالی برای اندازه گیری روانشناسی بازار هستند. چه کسی نمی خواهد 50 درصد تخفیف بگیرد؟ خود را جلوی فروشگاه خرده فروشی مورد علاقه خود تصور کنید و ناگهان شخصی بیرون می آید و می گوید: “همه چیز اینجا 50٪ تخفیف دارد!” حدس بزنید چه کار می کند؟ علاقه زیادی ایجاد می کند. همین امر در بازار فارکس صادق است: معامله گران از این فرصت استفاده خواهند کرد! درست مثل خریداران.

آخرین و مهمترین نکته این است که سطح فیبو 618 در معاملات فارکس بسیار مهم است زیرا این عدد Phi است. phi اغلب نسبت طلایی نامیده می شود.

دو مقدار در نسبت طلایی هستند اگر: نسبت مجموع مقادیر به مقدار بیشتر، برابر است با نسبت مقدار بیشتر به مقدار کوچکتر. این در ریاضی به معنی ((A+B)/A) = Phi است. اما این عدد نه تنها در معاملات فارکس مهم است بلکه عدد Phi فی را می توان در هنر و حتی طبیعت مشاهده کرد!

 

سطوح هدف فیبوناچی چیست؟

اهداف فیبوناچی بسیار عالی هستند زیرا خروجی های بزرگی را در یک روند ارائه می دهند. مهمترین اهداف فیبوناچی عبارتند از:

-0.272
-0.618
-1.618
با این حال ، اهداف فیبوناچی دیگری وجود دارد که ارزش آن را در نمودار دارد:

-0.180
-0.786
-1000
-2000
-2.618
-4.236

آموزش سطوح فیبوناچی

شما می توانید این اهداف را با کلیک روی ویژگی های فیبوناچی خود و سپس افزودن این سطوح به ابزار اصلاح فیبوناچی خود اضافه کنید. با این وجود ، علامت منفی را اضافه کنید.

همچنین بخوانید :   استاپ لاس در صرافی ایرانی | کدام صرافی ایرانی با حد ضرر کار میکند؟

 

آموزش استفاده از فیبوناچی

 

چه زمانی از سطوح بازگشتی فیبوناچی استفاده کنیم؟

سطوح فیبوناچی در شناسایی سطوح حمایت و مقاومت بالقوه ارزشمند هستند. هنگام استفاده از این ابزار برای اهداف تجاری ، نکته اصلی این است که بدانید چه زمانی از ابزارهای فیبوناچی استفاده کنید: بهترین محیط برای استفاده در بازارهای پر روند است (روند صعودی یا نزولی). سطوح فیبوناچی در بازارهای ترند به بهترین نحو کار می کنند و هیچ فایده ای در بازار رنج ندارند.

به طور ساده ، سطوح فیبوناچی در مناطقی که قیمت در حال تجمیع (فشردگی در بازه ای خاص) ، تصحیح ، متغیر و حرکت به پهلو است ، ارزشی ندارد. چرا؟ معامله گران تمایل دارند این سطوح را نادیده بگیرند زیرا ارزها به ابزارها و اقلام مختلف واکنش نشان می دهند.

در اینجا نمونه ای از تجمیع و رنج قیمت است:

کاربرد فیبوناچی

 

اما اگر ارز در واقع روند رو به رشدی داشته باشد یا از فیبوناچی در بازه های زمانی بالاتر استفاده شود ، این ابزار یک دارایی بزرگ است زیرا به شما نشان می دهد که بازار در جهت روند به کجا باز می گردد.

 

چگونه از بازگردانی فیبوناچی استفاده کنیم؟

معامله گران می توانند از سطوح فیبو برای تصمیمات تجاری خود استفاده کنند و ورود ،(زیر را ببینید) هدف  را انتخاب کرده و قرار دادن حد ضرر را فقط بر اساس این ابزار تعیین کنند. اما معامله گران همچنین می توانند از اعداد فیبوناچی به شیوه ای متفاوت استفاده کنند.

سطوح فیبوناچی همچنین می تواند ایده های تجاری را فیلتر کند. هیچ معامله گر نمی خواهد پوزیشن لایگ یا شورت خود را در سطح فیبوناچی بزرگ بیندازد و ایده تجاری آنها به دلیل این وضعیت باطل می شود.

از فیب ها نیز به عنوان یک رها ساز به جای یک ورودی دقیق استفاده می شود. یک معامله گر می تواند سطح فیبو خاصی را در نظر داشته باشد که دوست دارد معامله کند. دستور ورود مستقیم در سطح فیبوناچی یکی از راه های مقابله با این تنظیمات خواهد بود.

اما معامله گران همچنین می توانند سطح فیبوناچی را به عنوان یک محرک در نظر بگیرند و بعداً پس از برآورده شدن شرایط دیگر مانند الگوی کندلی ، پوشا ، شکستن یا هرگونه تأیید دیگر مبنی بر رعایت قیمت فیبوناچی ، وارد معامله شوند. ما همچنین آموزش الگوهای کندلی و نحوه استفاده از آنها را داریم.

 

چگونه می توان فیبوناچی را به صورت صحیح قرار داد

بسیار مهم است که ابزار فیبوناچی retracement را در بالا و پایین درست قرار دهید. من خودم یک تاجر هستم که ابزار را از چپ به راست قرار می دهد – اگرچه معامله گران هستند که برعکس آن را انجام می دهند و آن را از راست به چپ قرار می دهند.

برای من قرار دادن ابزار از قیمت گذشته به قیمت فعلی (از چپ به راست) بهتر از قیمت فعلی به گذشته است و ما در مثال های بعدی از آن استفاده خواهیم کرد.

 

اعداد مهم فیبوناچی

 

در هر صورت ، معامله گران فارکس می خواهند فیبوناچی را در محل صحیح قرار دهند ، که از پایین به بالا در یک روند صعودی و از بالا به پایین در یک روند نزولی است. این حرکت را از بالا به پایین نیز می توان “چرخش بالا نوسان پایین” نامید. قرار دادن صحیح فیبوناچی یک گام حیاتی است – در غیر این صورت ، شما می توانید یک حرکت اشتباه را در حال حرکت قرار دهید و در یک باخت متوقف شوید.

 

چند مورد مهم که باید از آنها آگاه باشید:

 

از قسمت بالایی و پایینی در بازه زمانی خود استفاده کنید – از قسمت های بالا و پایین برای تاب ها و پاها برای قرار دادن فیبو خود استفاده کنید.

از فراکتال ها استفاده کنید – فراکتال ها به شما در شناسایی قسمت های بالا و پایین کمک می کند.

از موج الیوت استفاده کنید – مطمئن شوید که موج 1 ، موج 3 ، امتداد موج (امواج فرعی موج) ، موج A یا کل توالی 5 موج را در حال تکان دادن هستید ، در غیر این صورت فیبوناچی ممکن است شکست بخورد (هنگام استفاده از آن به عنوان موج ابزار برای ورود) .

از نوسان ساز فوق العاده استفاده کنید – زمان صفر شدن خط را بررسی کنید و منتظر بازگشت مجدد به آن خط صفر باشید. شما اکنون تأیید کرده اید که حرکت 1 پا است یا نوسان بالا نوسان پایین.

چگونه از فیبوناچی استفاده کنیم

 

از کجا بدانیم زمان قرار دادن فیبوناچی است؟

این مهم است که بدانیم یک فیبوناچی جدید ترجیحاً در یک نوسان شدید قرار نمی گیرد مگر اینکه هدف مورد اصابت قرار گرفته باشد (برای اطلاعات بیشتر در سطوح به اهداف فیبوناچی در بالا مراجعه کنید).

دلیل ساده بودن آن این است: تنها زمانی که اهداف موردنظر قرار گرفته اند ، جفت ارز ، در واقع ، حالت روندی را تأیید می کند. اگر ارز بین بالا و پایین بازگردد ، در حقیقت ، ارز در محدوده ای قرار دارد و معامله گران فارکس تنها زمانی می خواهند که فیبوناچی جدید ایجاد شود ، زمانی که روند دوباره به قوت خود باقی ماند.

همچنین بخوانید :   معامله گران ریسک گریز از این استراتژی ها برای ماندن در کنار اتریوم استفاده می کنند

مهمترین هدف برای صعود به -0.618 یا -0.272 در مورد سطوح اصلاح فیبوناچی 78.6 و 88.6 است.

 

استفاده از فیبوناچی ها در کنار سایر ابزارها

یافتن محل تلاقی ، کلیدی است. منظور من از تلاقی یافتن دلایل متعدد برای انجام معاملات است.

 

1) یک اصلاح فیبوناچی و یک هدف فیبوناچی در یک سطح 

هنگامی که یک هدف فیبوناچی و یک اصلاح فیبوناچی در یک قیمت قرار می گیرند ، احتمال واکنش قیمت به آن بطور قابل توجهی افزایش می یابد.

 

2) اقدام قیمت و سطوح مهم فیبوناچی 

انتظار برای تأیید واکنش قیمت در سطح فیبوناچی یک روش عالی برای کاهش ریسک و اطمینان از صحت جایگذاری فیبوناچی است که استفاده کرده اید.

 

3) سطوح فیبر و سطوح کلیدی در بازار (مانند سطح حمایت و مقاومت روز و هفته) 

این یکی دیگر از روشهای عالی ترکیب ابزارهای مختلف تجزیه و تحلیل فنی در بازار فارکس است.

 

4) سطوح فیبو و خطوط روند و میانگین متحرک

در آخر اما مهم نیست ، نیازی به گفتن نیست که استفاده از میانگین های متحرک و/یا خطوط روند با فیبوناچیs البته به همان اندازه خوب است.

 

آموزش رایگان فیبوناچی

 

فیبوناچی در الگوهای نمودار و نسبتهای زمانی فیبوناچی

 

نسبت های زمانی فیبوناچی توضیح می دهد که یک نوسان بالا تا چه زمانی ممکن است قبل از شروع نوسان زیاد موج به طول انجامد. این کار با اندازه گیری یک نوسان کامل بالا و پایین و سپس قرار دادن 38.2٪ ، 61.8٪ ، 100٪ طول زمان رو به جلو انجام می شود.

نوسان بالا نوسان پایین (سوینگ های و سوینگ لو)، شانس بیشتری برای به پایان رساندن در این سطوح فیبو دارد.

بازه های زمانی مختلف برای دنباله فیبوناچی

ابزار اصلاح فیبوناچی هنگامی که در بازه زمانی بالاتر استفاده می شود اهمیت بیشتری دارد. با این حال ، سطوح در واقع در تمام بازه های زمانی خوب عمل می کنند.

معامله گران می توانند از این ابزار در چندین بازه زمانی به طور همزمان استفاده کنند.

در یک نمونه ، فیبو ممکن است به عنوان نقطه عطف احتمالی برای ادامه روند در بازه زمانی بالاتر ، مانند نمودار روزانه عمل کند. در حالی که در بازه زمانی کوچکتر ، یک معامله گر می تواند از Fib در برگشت استفاده کند. اولین مورد به عنوان یک محرک بالقوه و فیبو دوم به عنوان ورودی واقعی استفاده می شود.

 

از چه سطوح بازگشت فیبوناچی استفاده کنیم

 

آنها یک روش عالی برای اندازه گیری روانشناسی بازار هستند. چه کسی نمی خواهد 50 درصد تخفیف بگیرد؟

منظورم این است که شما را جلوی فروشگاه خرده فروشی مورد علاقه خود تصویر کنید و ناگهان شخصی بیرون می آید و می گوید: “سلام همه چیز اینجا 50٪ تخفیف دارد!” حدس بزنید با روانشناسی شما چه کار می کند؟

همین امر در بازار فارکس صادق است. فرض کنیم روندی در حال رخ دادن است. این روند 50 درصد اصلاح داده و به عقب باز می گردد. معامله گران از این فرصت استفاده خواهند کرد! درست مثل خریداران.

 

کلید کار، بازارهای پر روند است.

 

آموزش ساده فیبوناچی

 

 

سطوح فیبوناچی در بازارهای ترند بهترین عملکرد را دارند.

تکرار می کنم … روندها!

در ادغام ، اصلاح ، محدوده و حرکت جانبی ، فیبو ها ارزش کمتری دارد. مخصوصاً در بازه های زمانی کوچکتر. دلیل آن به سادگی این است که معامله گران ، بازار به طور کلی و در نتیجه اقدام قیمت این سطوح را نادیده می گیرند.

اما اگر ارز در واقع روند رو به رشدی داشته باشد یا از Fib در بازه های زمانی بالاتر استفاده شود ، این ابزار یک دارایی بزرگ است زیرا به شما نشان می دهد که بازار در چه جهتی به سمت عقب حرکت می کند.

بنابراین سطوح آن چگونه است؟

خوب ، همه شما البته در مورد سطوح اصلاح 382 ، 500 و 618 فیبوناچی شنیده اید. همچنین گاهی اوقات چنین نوشته می شود: 0.382 / 0.500 / 0.618 0.382.

این اعداد با تقسیم اعداد دنباله فیبوناچی محاسبه می شوند. به جز 500 که فقط نصف راه است.

8/13 = 0.618…. 34/89 = 0.382.

اما سطوح Fib دیگری نیز وجود دارد! این لیست کاملی است که من استفاده می کنم:

1) 236 یا 0.236 – یعنی 13/55 = 0.236

2) 382 یا 0.382 – یعنی 13/34 = 0.382

3) 500 یا 0.500 – در نیمه راه

4) 618 یا 0.618 – یعنی 13/21 = 0.618

5) 786 یا 0.786 – ریشه مربع 0.618

6) 886 یا 0.886 – ریشه مربع 0.786

 

Phi طلایی چیست؟

phi یک عنصر مهم در معاملات فارکس است. phi اغلب نسبت طلایی نامیده می شود. دو مقدار در نسبت طلایی هستند اگر: نسبت مجموع مقادیر به مقدار بیشتر برابر است با نسبت مقدار بیشتر به مقدار کوچکتر. در ریاضی این به معنی ((A+B)/A) = PHI است.

همچنین بخوانید :   چطور ارز دیجیتال بخریم ؟ راهنمایی کامل خرید و فروش ارز دیجیتال 2021

PHI برابر 0.618 است !! به همین دلیل است که 618 Fib retracement در معاملات فارکس بسیار مهم است.

اما ، این عدد نه تنها در معاملات فارکس مهم است! عدد Phi را می توان در هنرها و حتی طبیعت مشاهده کرد! وای.

با این وجود ، همه سطوح Fib اهمیت خود را دارند و هنگامی که این سطوح عالی Fib را بشناسید ، اولین مرحله موفقیت را برای موفقیت در تجارت فیبوناچی انجام داده اید. اکنون می دانید که چگونه با سطوح فیبوناچی معامله کنید. در بخش بعدی سرگرمی بسیار بیشتر می شود!

 

آموزش اعداد طلایی فیبوناچی

 

اهداف طلایی چیست؟

اهداف مهمتر هستند و این بخش واقعاً شما را خیره می کند! این زیبایی واقعی نحوه تجارت با Fibs است! بنابراین محکم بنشینید و پیاده روی سگی را که ممکن بود برای چند دقیقه دیگر برنامه ریزی کرده بودید به تعویق بیندازید!

به خوبی توجه کنید … اهدافی که می خواهید به ابزار اصلاح فیبوناچی خود اضافه کنید عبارتند از:

-0.272

-0.618

اینها اهداف شگفت انگیزی هستند. بازار واقعاً به این سطوح احترام می گذارد.

با این اهداف که در حال حاضر جعبه ابزار فارکس شماست ، هرگز مجبور نخواهید بود در یک ثانیه در زندگی خود شک کنید که از کجا سود ببرید؟!؟!

من می توانم هزاران مثال در نمودارها برای شما ارائه دهم. بازار بارها و بارها تکرار می شود. اینها سطوحی است که می خواهید در نظر داشته باشید !!

اهداف دیگری که می توانند اهمیت داشته باشند عبارتند از:

-1.618
-2.618
-1000
-2000
-0.786
-4.236
شما می توانید این اهداف را با کلیک روی ویژگی های فیبوناچی خود و سپس افزودن این سطوح به ابزار اصلاح فیبوناچی خود اضافه کنید. و مطمئن شوید که علامت منفی را اضافه کنید!

 

از تله معاملاتی اجتناب کنید

منظور من در این مورد این است: مراقب فیبو خود باشید!

هر معامله گر فارکس می خواهد فیب را روی نوسان صحیح بالا و پایین پایین قرار دهد !!!

که حیاتی است. در غیر این صورت ، ممکن است پای اشتباه یک حرکت را فیب کنید و برای در ضرر متوقف شوید!

پیدا کردن پای مناسب نیاز به زمان و تمرین دارد. اما ارزش تلاش را دارد!

 

چند مورد مهم که باید از آنها آگاه باشید:

 

الف) در بازه زمانی خود از سقف ها و کف های قیمتی استفاده کنید.

ب) از امواج الیوت استفاده کنید همیشه مطمئن شوید که موج 1 ، موج 3 ، موج A یا کل 5 موج را در فیبو قرار داده اید ، در غیر این صورت ، ممکن است فیبو خیلی خوب کار نکند.

ج) هنگامی که خط صفر عبور کرده است ، از AO استفاده کنید و منتظر بازگشت مجدد به آن خط صفر باشید. شما اکنون تأیید کرده اید که حرکت 1 پا است.

د) قبل از قرار دادن فیب جدید منتظر ضربه زدن به اهداف فیب باشید. اگر ارز به هدف نرسید ، با Fibbing یک پایه جدید منتظر بمانید ، زیرا ممکن است ارز متغیر باشد!

 

امواج الیوت

سطوح فیبوناچی در امتداد موج ها پیش می رود. و هر معامله گر فارکس باید این دستورالعمل طلایی را بداند:

موج 2 معمولاً اصلاح عمیقی دارد.
موج 4 معمولاً یک اصلاح سطحی دارد.
یک اصلاح عمیق در فیبو 500/618/786/886 است.
یک اصلاح سطحی در فیبو 236/382/500 است.
اصلاح موج B در یک اصلاح سریع (زیگزاگ) اغلب 382/500/618 مجدداً انجام می شود.
اصلاح موج B در یک اصلاح ناپایدار اغلب در سطوح 786/886/سقف دوقلو یا شکاف بالا تا 1.380 است.

سطوح حمایتی و مقاومتی فیبوناچی

 

استراتژی معامله گری من

نکته شماره 1 من برای همه این است: محل تلاقی را پیدا کنید.

تلاقی کلیدی است ، مانند اعتماد به نفس.

منظور من از تلاقی یافتن دلایل متعدد برای انجام معاملات است.

1. این می تواند برای مثال یک اصلاح فیبوناچی و یک هدف فیبوناچی در همان سطح باشد. هنگامی که یک هدف Fib و یک اصلاح Fib در یک قیمت قرار می گیرند ، احتمال واکنش قیمت به آن به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

2. روش دیگر برای تلاقی ، استفاده از قیمت در سطوح مهم Fib است. انتظار برای تأیید واکنش قیمت در سطح Fib یک روش عالی برای کاهش ریسک و اطمینان از صحت جایگذاری Fib است که استفاده کرده اید.

3. استفاده از ابزارهای Fib با سطوح کلیدی در بازار مانند حمایت های روزانه و هفتگی و سطوح مقاومت قطعاً ایده عاقلانه ای است. این یکی دیگر از روشهای عالی ترکیب ابزارهای مختلف تجزیه و تحلیل فنی در بازار فارکس است.

4. در آخر اما مهم نیست ، نیازی به گفتن نیست که استفاده کنید از میانگین متحرک و/یا خطوط روند، سطوح فیبو البته به همان اندازه خوب هستند!

 

اشتراک گذاری با دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.