تاریخچه اتریوم و نگاهی به ظهور بلاک چین اتریوم

زمان مطالعه: 4 دقیقه

بررسی تاریخچه اتریوم

اتریوم یک سرویس عمومی منبع باز (اوپن سورس) است که از فناوری بلاک چین برای فعال کردن قراردادهای هوشمند و تجارت ارزهای دیجیتال بدون دخالت واسطه استفاده می کند ، اما این منبع از کجا آمده است؟

دنیای ارزهای رمزنگاری شده یک بخش جوان است که اساساً با تأسیس بیت کوین (BTC) در سال 2009 آغاز شد. بیت کوین به عنوان آزمایشی ارائه شد که دو جزء را ارائه می داد-یک دارایی مبتنی بر اینترنت و فناوری زیربنایی بلاک چین که این دارایی بر روی آن کار می کند.

از آنجا ، مردم از ارزهای آنلاین و مفاهیم بلاک چین برای ارائه پروژه ها و دارایی های دیگر استفاده کردند.

اتریوم یک بلاک چین است که دارای قابلیت های قابل توجهی برای توسعه دهندگانی است که راه حل هایی را بر اساس اتریوم به عنوان پایه ایجاد می کنند. بلاک چین اتریوم دارای یک ارز بومی است که با نام اتر (ETH) شناخته می شود و از آن برای پرداخت هزینه فعالیت در بلاک چین اتریوم استفاده می شود.

این ارز همچنین در مبادلات رمزنگاری معامله می شود و ارزش آن دارای نوسان است. به عنوان مثال ، سایر دارایی هایی که بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده اند ، مانند توکن های ERC-20 ، به عنوان پرداخت هزینه های مربوط به هرگونه معامله آن دارایی ، به ETH نیاز دارند.

بلاک چین اتریوم با زبان برنامه نویسی Solidity نوشته شده است. یک نهاد غیرانتفاعی ، بنیاد اتریوم ، به عنوان یکی از ناظران پروژه اتریوم خدمت می کند.

بر خلاف بیت کوین با خالق و خالق مرموز آن ، تاریخ اتریوم ساده تر است. ویتالیک بوترین و چند نفر دیگر اتریوم را ایجاد کردند ، اما جزئیات پیرامون پشتوانه عظیم بلاک چین توضیح بیشتری می دهد.

برای اطلاع از نحوه شروع تاریخ بیت کوین ، بخوانید – تاریخ بیت کوین: بیت کوین از چه زمانی شروع شد؟

 

روزهای اولیه اتریوم

اگرچه بلاکچین اتریوم تعدادی موسس دارد ، ویتالیک بوترین اولین کسی بود که در نوامبر 2013 در یک کاغذ سفید (وایت پیپر) مفهوم اتریوم را توضیح داد.

به دنبال کارهای اولیه بوترین ، مغزهای دیگر در ظرفیت های مختلف روی کار آمدند تا به پیشرفت پروژه کمک کنند. ویتالیک بوترین ، گاوین وود ، چارلز هوسکینسون ، امیر چتریت ، آنتونی دی یوریو ، جفری ویلک ، جوزف لوبین و میهای آلیسیه همگی از بنیانگذاران اتریوم محسوب می شوند.

همچنین بخوانید :   در پی حمله به اتریوم ، سولانا و آربیتروم آفلاین شدند در حالی که اتریوم از حمله فرار می کند

اتریوم در اوایل سال 2014 هنگامی که بوترین مفهوم پروژه بلاک چین را در یک کنفرانس بیت کوین در میامی فلوریدا به چشم عموم رساند ، آگاهی پیدا کرد. این پروژه در همان سال سرمایه اولیه خود را از طریق عرضه اولیه سکه (ICO) افزایش داد و میلیون ها دلار سکه ETH در ازای سرمایه ای که برای توسعه پروژه استفاده می شود ، فروخت. بین 22 ژوئیه و 2 سپتامبر 2014 ، فروش دارایی بیش از 18 میلیون دلار ETH به مبلغ بیت کوین فروخته شد.

اگرچه سکه های ETH در سال 2014 قابل خرید بودند ، اما بلاک چین اتریوم تا 30 ژوئیه 2015 فعال نشد ، به این معنی که خریداران ETH باید منتظر بمانند تا بلاک چین راه اندازی شود یا بتوانند از ETH خود استفاده کنند.

چرا در ابتدا بلاک چین اتریوم ایجاد می شود؟ یکی از دلایل این امر این است که بلاک چین اتریوم تنوع بیشتری را از نظر ایجاد بلاک چین و اکوسیستم اطراف ایجاد می کند.

 

مراحل پیشرفت اتریوم

اگرچه در ژوئیه 2015 بلاکچین اتریوم این پروژه را زنده کرد ، اما توسعه آن یک فرآیند طولانی مدت است که سالها طول می کشد.فردی به نام Frontier ، اولین تکرار بلاک چین اتریوم به سادگی این زنجیره را از کار انداخت و راه اندازی کرد ، میزبان قراردادهای هوشمند و استخراج اثبات کار بود. راه اندازی اولیه به افراد این فرصت را داد تا دستگاه های ماینر خود را راه اندازی کرده و کار خود را در شبکه آغاز کنند.

از زمان راه اندازی اولیه اتریوم ، بلاک چین به روزرسانی های دیگری را به خود اختصاص داده است ، مانند به روزرسانی هایی به نام Byzantium ، Constantinople و Beacon Chain. هر به روزرسانی جنبه های خاصی از بلاک چین را تغییر داده است. به عنوان مثال ، Beacon Chain انتقال بلاک چین Ethereum به Ethereum 2.0 (Eth2) را آغاز کرد-تغییر از مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) به مکانیسم اثبات سهام (PoS). بیزانس و قسطنطنیه هر یک تعدادی از تغییرات را در بلاک چین اتریوم به ارمغان آوردند ، از جمله کاهش دستمزد ماین از پنج به سه اتر (پس از بیزانس و آماده شدن برای انتقال PoS در طول قسطنطنیه).

همچنین بخوانید :   لایت کوین چیست : راهنمای مبتدیان برای LTC و نحوه عملکرد آن

تغییر قابل توجه در بلاک چین اتریوم ، انتقال به PoS است که برای مقیاس گذاری بلاک چین آغاز شده است. پروژه های متعددی طی سالها برنامه هایی را بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد کرده اند. با این وجود ، این شبکه با افزایش قابل توجه ترافیک ، مانند روزهای CryptoKitties – گربه های کلکسیونی دیجیتالی که توسط بلاک چین اتریوم پشتیبانی می شوند – در سال 2017 دچار مشکل شد.

در سالهای 2020 و 2021 ، پروژه های مالی غیر متمرکز (DeFi) که بر روی اتریوم ساخته شده بود مورد توجه زیادی قرار گرفت و مسائل مقیاس پذیری اتریوم را به عنوان خط مقدم مطرح کرد زیرا هزینه های بالای شبکه مشارکت کنندگان را دچار مشکل می کرد. انتقال اتریوم به Eth2 و PoS قصد دارد مقیاس پذیری را به بلاک چین شناخته شده برساند ، اگرچه این تغییر در مراحل مختلف رخ می دهد.

 

هک DAO

برخی از به روزرسانی های بلاک چین اتریوم در طول زمان بخشی برنامه ریزی شده برای پیشرفت اتریوم بود ، اگرچه برخی دیگر بر اساس رویدادها یا عواملی تنظیم شده بودند که نیاز به تغییر در بلاک چین داشتند. برای مثال ، فورک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) تلاشی برای هک انجام داد.

DAO ها یک مفهوم کلی در صنعت رمزنگاری هستند ، در حالی که DAO یک DAO خاص از روزهای اولیه صنعت رمزنگاری بود.

پروژه ای که در سال 2016 راه اندازی شد ، DAO به عنوان یک صندوق سازمان مستقل غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم عمل کرد که اساساً تخصیص دارایی این صندوق را دموکراتیک کرد.

کاربران مجبور نیستند به افراد دیگر در گروه با DAO اعتماد کنند ، آنها فقط باید به یک کد DAO اعتماد کنند که برای همه کاملاً قابل مشاهده و تأیید است. به طور خلاصه ، افراد علاقه مند اتریوم خود را به صورت بهر خرجی در DAO ارسال کردند و در عوض توکن های DAO دریافت کردند. از این نشانه ها می توان در آن زمان برای رای گیری در مورد محل اختصاص مخارج سرمایه توسط DAO استفاده کرد. با توجه به قیمت دلار ایالات متحده در آن زمان ، DAO در سال 2016 حدود 150 میلیون دلار ETH جذب کرد.

همچنین بخوانید :   بیت کوین چیست؟ به زبان ساده | اولین ارز دیجیتال جهان

با این حال ، در سال 2016 ، DAO دچار هک شد که بیش از 3.6 میلیون ETH از دارایی های DAO گرفته شد. جامعه اتریوم در مورد نحوه برخورد با این آزمایش دچار اختلاف شد.

بخشی از جامعه می خواستند بلاک چین اتریوم را تغییر دهند تا اساساً هک باطل شود. اعضای مخالف جامعه با این نظر مخالف بودند و اظهار داشتند که چنین نمایشی با مفهوم جامع تغییرناپذیری فناوری بلاک چین مغایرت دارد.

اکثریت جامعه اتریوم با این بازی موافقت کردند تا بلاک چین را در واکنش به هک تغییر دهند و منجر به هارد فورک شبکه شود. هارد فورک منجر به ایجاد دو بلاک چین مجزا و دو دارایی بومی جداگانه در این زنجیره ها شد. بلاک چین اتریوم برای بازیابی دارایی های از دست رفته از هک ، فاش شد. دارایی فورک شده و بلاک چین همان چیزی است که اکنون نام اتریوم را دارد. آنچه اکنون Ethereum Classic (ETC) نامیده می شود ، نسخه اصلی بلاک چین اتریوم است.

 

قیمت اتریوم در طول زمان

تاریخچه قیمت اتریوم نشان می دهد که سواری پر حادثه در طول این سال ها وجود دارد. در روزهای اولیه ETH ، این سکه گاهی زیر 2.00 دلار معامله می شد. نمودار قیمت اتریوم تاریخچه قیمت ETH را در شاخص قیمت اتریوم Cointelegraph نشان می دهد. ETH در اوایل سال 2017 زیر 15 دلار برای هر سکه معامله شد و در ژانویه سال بعد تا 1400 دلار در هر سکه افزایش یافت.

به دنبال این بالاترین میزان ، ETH در ماه ها و سال های بعد در تمام مراحل تا نزدیک 100 دلار کاهش یافت. این دارایی سرانجام روند صعودی به خود گرفت و از مرز 4000 دلار در سال 2021 فراتر رفت.

 

آینده اتریوم

اتریوم یک بازیگر مهم در فضای رمزنگاری است ، همانطور که بر ارزش بازار آن و مجموعه وسیعی از راه حل هایی که نهادها بر روی بلاک چین اتریوم ایجاد کرده اند ، مشهود است. با این حال ، شبکه در مقیاس بندی با مشکل روبرو شده است. انتقال آن به اتریوم 2.0 با هدف حل چالش های آن انجام می شود. با این حال ، فقط زمان نتایج را نشان می دهد ، و انتظار می رود این انتقال کمی زمان ببرد.

 

 

اشتراک گذاری با دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.