پول در سال 2030 : آینده ای که صنعت DeFi و بانک مرکزی ارز دیجیتال می توانند با هم کار کنند

زمان مطالعه: 4 دقیقه

همزمان با مزایای متقابل ، منابع مالی غیر متمرکز و بانک مرکزی ارزهای دیجیتالی سرانجام پول را در سراسر جهان در دسترس قرار می دهد.

تأمین مالی غیر متمرکز (DeFi) در حال تغییر نحوه تفکر مردم در سراسر جهان نسبت به پول ،سریعتر از هر انقلاب مالی قبلی است.

بانک هایی که از زمان های قدیم راه دسترسی ما به پول را در انحصار خود قرار داده بودند ، سرانجام وضعیت خود را به چالش کشیدند. در حال حاضر ، این DeFi است که شروع به ارائه جایگزینی می کند که می تواند چشم انداز اقتصادی را دچار مشکل کند و دسترسی به منابع مالی را دموکراتیک کند.

این تغییر لرزه ای قدرت از دولتها و بانکها و به سوی افراد واقعی مدتهاست به پایان رسیده است ، به ویژه در کشورهای در حال توسعه که DeFi در حال حاضر به عنوان ابزاری برای حواله و وامهای کوچک در حال ظهور است. مشارکت مالی یکی دیگر از مزایای قابل توجه DeFi است ، به ویژه هنگامی که 1.7 میلیارد بزرگسال بدون بانک باقی بمانند.

رشد فضای DeFi سرسام آور است.

DeFi با در نظر گرفتن مفاهیم مالی سنتی و تبدیل آنها به پروتکل های شفاف از طریق قراردادهای هوشمند ، یک اکوسیستم بی اعتماد را ارائه می دهد که از بیمه گرفته تا وام گرفته تا حساب های پس انداز را ارائه می دهد. جذابیت DeFi آشکار است ، زیرا ارزش کل دارایی های موجود در محصولات مالی DeFi تقریباً به 175 میلیارد دلار می رسد.

با این حال ، با افزایش DeFi و عدم تمایل دولت ها و بانک ها برای کنترل سیستم پولی ، توجه خود را به انتشار ارزهای دیجیتال معطوف کرده اند. ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی (CBDCs) به عنوان راهی برای حفظ کنترل بر سیستم پولی در حالی که به کاربران تراکنش های سریعتر و ارزان تر می دهد ، تلقی می شود. اگر تا سال 2030 سریع پیش برویم ، انتظار داریم چه عناصری از تمرکززدایی در زندگی روزمره خود مشاهده کنیم؟

 

DeFi در آینده

اگر می خواهید تصور کنید که سال 2030 است. سلیا ، زن جوان پاریسی ، تلفن خود را بیرون می آورد تا بلیط یورو استار را از پاریس به لندن بخرد. وقتی به صفحه پرداخت می رسد ، کیف پول دیجیتالی اصلی خود را انتخاب می کند. وقتی به کیف پول خود می رود ، سلیا می بیند که موجودی دیجیتال یورو او کاهش یافته است. امروزه ، هیچ کس پس انداز نقدی ندارد ، زیرا وام ها بسته به ارزش دارایی هایی که در اختیار دارند ، بسته به ارزش دارایی هایی که در اختیار دارند ، پس گرفته می شوند و به طور خودکار در طول زمان بازپرداخت می شوند.

همچنین بخوانید :   100 سال پیش، هنری فورد پیشنهاد 'ارز انرژی محور' را داده بود

 

در حالی که DeFi نقش اصلی را در سال 2030 ایفا می کند ، CBDC ها نیز به عنوان ابزار پیش فرض بانک های سراسر جهان شناخته می شوند. چین در پی موفقیت آزمایش های قبلی خود پیشرو است.

با این حال ، آنها به سمت کنترل بیشتر دولت ، بررسی و سانسور متمایل هستند. در نتیجه ، DeFi به اصلی ترین روشی تبدیل شده است که افرادی که برای آزادی ارزش قائل هستند ، مدیریت امور مالی را انتخاب می کنند و در حال حاضر پشتوانه سیستم مالی جهان هستند.

و به دلیل برجستگی DeFi ، ما با حساب های بانکی خداحافظی کرده ایم و به ما این امکان را می دهد که در هر زمان و هر زمان به پول خود دسترسی داشته باشیم و از آن استفاده کنیم و در صورت لزوم وام هایی به امانت گرفته شود.

هدف ارزهای رمزنگاری شده برای در دسترس قرار دادن پول در سراسر جهان به این معنی است که پروتکل های DeFi زیربنایی نقدینگی در مبادله ، وام و وام را فراهم می کند.

و علیرغم پیچیدگی DeFi ، کاربران نهایی نمی دانند که مستقیماً با این منابع نقدینگی جهانی در تعامل هستند زیرا حریم خصوصی کامل در تمام DeFi و هزینه ها تضمین می شود.

علاوه بر این ، ما تمام پرداخت های بین المللی را بر اساس لایه دوم رولپ (zk-Rollups) با دانش صفر انجام می دهیم ، یک راه حل مقیاس بندی که صدها معامله خارج از زنجیره را در یک قرارداد هوشمند اتریوم قرار می دهد ، بنابراین به کاهش ازدحام در بلاک چین کمک می کند.

یک سند رمزنگاری ، معروف به SNARK ، تولید می شود که از اعتبار اطمینان می یابد و در لایه اول ارسال می شود. ارائه جایگزین های رایگان و باز برای پول دولت ، بیت کوین (BTC) ، اتر (ETH) و استیبل کوین های بدون مجوز هزینه می شود و بلافاصله با هر سکه اصلی دولتی عوض می شود.

 

شکست چالش های DeFi

روشی که DeFi پیش می رود ، مطمئناً آینده ای قابل قبول برای آن است. اما در نهایت ، برای دستیابی DeFi به چیزی که بسیاری ممکن است آن را یک آینده آرمانی تلقی کنند ، ابتدا باید بر برخی موانع غلبه کرد.

همچنین بخوانید :   بانک مرکزی نیوزلند اوراق ارز دیجیتال را عرضه می کند

یکی از مواردی که باید مورد توجه قرار گیرد ، موانع پذیرش گسترده است. به عنوان مثال ، آسیب پذیری قراردادهای هوشمند ، غیرقابل پیش بینی بودن بازار DeFi ، مسائل مربوط به مقررات و دسترسی به فناوری های نوظهور.

مراکز دیگر در اطراف فضا برای یک معامله گر یا سرمایه گذار معمولی بسیار پیچیده هستند. و ناکارآمدی بلاک چین مشکلی است که باید به آن توجه شود ، به ویژه در مورد مصرف انرژی و هزینه معاملات پروتکل های لایه 1 روی بلاک چین. در حالی که گزینه های جایگزین تا کنون امنیت را به خطر انداخته اند ، راه حل های اولیه فناوری در حال ظهور است. نمونه هایی از این مورد شامل رمزنگاری بدون ZK یا راه حل های لایه دو ، بسته بندی بیشتر تراکنش ها در فضا و در نتیجه کاهش هزینه است.

البته ، بدون صحبت در مورد مخالفان نمی توان به برخی از چالش های DeFi اشاره کرد. به عنوان مثال ، دان برکوویتز ، کمیسر کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) ، معتقد است که DeFi یک “ایده بد” است. و تام Mutton ، مدیر فن آوری بانک انگلستان ، گفته بود که هر CBDC “ده برابر کارآمدتر از هر تراکنش” از بیت کوین خواهد بود. با این وجود ، آیا باید پرسید آیا متوجه شده است که zk-Rollups در حال حاضر 1000 برابر کارآمدتر از بیت کوین است؟

 

DeFi برای غلبه بر این موانع چه می کند؟

آموزش بیشتر لازم است. صندوق آموزش DeFi نمونه ای از یک سازمان است که سعی می کند سیاست گذاران را در مورد مزایای اکوسیستم DeFi آموزش دهد و به دستیابی به چارچوب نظارتی برای آن کمک کند. به منظور افزایش دانش DeFi ، متقاضیانی که در زمینه تحقیقات و حمایت DeFi در تحقیقات حقوقی و شیوه های DeFi کار می کنند ، از جمله موارد دیگر را تأمین می کنند. با درک بیشتر DeFi ، پذیرش جریان اصلی با ورود کاربران جدید آسان تر می شود.

مطالب مرتبط: پذیرش گسترده فناوری بلاک چین امکان پذیر است و آموزش کلید آن است

یکی دیگر از ابزارهای افزایش تعداد کاربران ، بهبود تجربه کاربر است. این در حال حاضر با پروتکل های لایه دو دیده می شود ، که در حال ساخت کیف پول و زیرساخت هایی هستند که از DeFi پشتیبانی می کنند. و با این کار اصطکاک و هزینه را برطرف می کنند و روشهای بهتری را برای بازیابی کلیدهای از دست رفته در اختیار کاربران قرار می دهند در حالی که فضا را پیچیده تر می کنند.

همچنین بخوانید :   قیمت بیت کوین در حال اصلاح است ، اما داده های آتی چه چیزی را نشان می دهد؟

در درازمدت ، وضوح مقررات چیزی است که به ارائه دهندگان خدمات سرمایه گذاری سنتی مانند بانک ها و موسسات اطمینان می بخشد ، در حالی که راهی برای دسترسی کاربران به DeFi با شرایط خود در برنامه های موجود ایجاد می کند. نکته جالب این است که بسیاری از مشتریان حتی نمی دانند که در پشت صحنه با بلاک چین تعامل دارند زیرا همه تعاملات پیچیده کیف پول پنهان خواهد شد. این همکاری بین امور مالی سنتی و منابع مالی غیر متمرکز است که می تواند به DeFi فشار لازم برای گسترش بیشتر در جریان اصلی را بدهد.

 

اکنون اقدام کنید

واضح است که DeFi اینجا است تا بماند و می تواند در سال 2030 به مرکز اصلی مالی تبدیل شود. هرچند که این اتفاق می افتد ، امروز باید کارهای بیشتری انجام شود.

در حال حاضر ، این رشد فزاینده CBDC ها است که هم تهدید و هم فرصتی برای DeFi محسوب می شود زیرا ملل بیشتری با آنها آزمایش می کنند و دولتها شروع به پذیرش آنها می کنند. اما ، فقط به این دلیل که CBDC ها در حال افزایش هستند ، این بدان معنا نیست که DeFi نمی تواند جای خود را در دنیای آینده ما نیز پیدا کند.

با این حال ، اگر مردم بخواهند پول خود را کنترل کنند و بدانند که از کجا آمده است در حالی که به کشورهای در حال توسعه دسترسی به بانک ها را می دهد ، DeFi جایی است که آینده در حال حرکت است. اگر این ارزهای دولتی بخواهند قادر به همکاری با یکدیگر و استفاده از آنها به عنوان پول کاملاً دیجیتالی هستند.

بنابراین DeFi به عنوان یک آزمایشگاه نوآوری ایفای نقش می کند و به مسائل مختلف زیرساختی اجازه می دهد تا با سرعت بالایی مورد آزمایش قرار گیرند و اطمینان حاصل شود که زیرساخت های صحیح مورد نیاز CBDC ها در حال حاضر در سراسر جهان در دسترس خواهد بود. CBDC هایی که برای استفاده از نوآوری سریع در بلاک چین عمومی و DeFi سازگار می شوند ، از طریق اتصال به منابع نقدینگی عظیم سود خواهند برد ، به عنوان مثال پوند دیجیتال به کاربران اجازه می دهند فوراً بین یورو دیجیتالی و اتریوم مبادله کنند یا از زیرساخت های DeFi برای کسب بازدهی استفاده کنند.

اشتراک گذاری با دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.