بانک مرکزی نیوزلند اوراق ارز دیجیتال را عرضه می کند

زمان مطالعه: 2 دقیقه

بانک مرکزی نیوزلند مزایای عمده طرح های CBDC بر اساس فناوری بلاک چین را بیان کرده است.

بانک ذخیره نیوزلند (RBNZ) مقاله ای منتشر کرد که دیدگاه خود را درباره ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) ارائه می دهد.

این مقاله اهداف CBDC ، طرح ها و همچنین مزایای بالقوه و خطرات مرتبط را تشریح می کند. این بانک تا 6 دسامبر به دنبال نظرات در مورد مقاله پیشنهادی است.

این سند بر CBDC “همه منظوره” تمرکز دارد که یک ارز دیجیتالی است که برای “هر فرد یا شغلی که مایل به استفاده از آن است” صادر شده است.

RBNZ می نویسد: “چنین CBDC” عمومی “از نظر عملکرد نقدینگی نزدیکتر است و برای ایفای نقش پول بانک مرکزی بهتر از CBDC” عمده فروشی “است.

بانک مرکزی تأکید کرد که CBDC نیوزلند بالقوه پول دیجیتالی است که توسط بانک در کنار پول نقد صادر می شود. در حالی که میزان نقدینگی در گردش در نیوزلند رو به افزایش بوده است ، اما همچنان از آن برای “معاملات بیشتر مردم” کمتر استفاده می شود.

وی گفت: “ما می خواهیم مردم بدانند که پرونده نگهداری پول نقد به خوبی توسط بانک ذخیره درک شده و پذیرفته شده است. کریستین هاکسبی ، دستیار فرماندار RBNZ گفت که پول نقد اینجاست تا زمانی که برخی از ما به آن نیاز داریم ، بماند.

این مقاله همچنین به دو طرح عمده فناوری CBDC اشاره می کند ، از جمله CBDC “مبتنی بر حساب” که بر ساختارهای معمولی مبتنی بر حساب متکی است و CBDC “مبتنی بر توکن” ، که توسط فناوری های جدید مانند بلاک چین و رمزنگاری کلید خصوصی و عمومی فعال می شود. به

همچنین بخوانید :   صندوق بین المللی پول برای ثبات مالی ، استفاده از CBDC و استانداردهای جهانی ارز دیجیتال را توصیه می کند

به گفته RBNZ ، CBDC مبتنی بر توکن می تواند اجرای خودکار برخی اقدامات مانند پرداخت اجاره یا قبض را از طریق قراردادهای هوشمند انجام دهد ، بنابراین نیاز به مشارکت دستی یا شخص ثالث را کاهش می دهد. این بانک افزود که CBDC مبتنی بر توکن می تواند از توسعه خدمات پرداخت جدید خرده فروشی نیز پشتیبانی کند.

مطالب مرتبط: CBDC می تواند هزینه های حواله مرزی را به نصف کاهش دهد: گزارش BIS

بانک مرکزی همچنین گفت CBDC پیشنهادی آن فرصتی برای طراحی شکلی از پول ایجاد می کند که منافع حریم خصوصی و قابلیت ردیابی را متعادل کند. “کاربران ممکن است بخواهند به دلایل مشروع یا غیرقانونی حریم خصوصی خود را در معامله حفظ کنند. در همین حال ، آژانس های دولتی ممکن است بخواهند برخی از موجودیها یا نشانه های CBDC را برای کاهش فرار یا اجتناب از مالیات ، پولشویی و تامین مالی تروریسم حفظ کنند. ”

RBNZ رسماً برنامه های خود را برای راه اندازی مشاوره های عمومی در مورد CBDC در ماه ژوئیه اعلام کرد. سال گذشته ، کریستین هاوکسبی ، فرماندار RBNZ مدعی شد که نیوزلند “هیچ برنامه ای قریب الوقوع” برای صدور CBDC ندارد.

اشتراک گذاری با دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.