شبکه هارمونی (ONE) و اجرای بروز رسانی Chainlink Bridge در 29 شهریور 1400

زمان مطالعه: 3 دقیقه

شبکه هارمونی یا وان ONE قصد دارد با همکاری شبکه چین لینک در تاریخ 20 سپتامبر 2021 یا 29 شهریور 1400 به روز رسانی Chainlink Bridge را بر روی شبکه خود اعمال کند.

 

بروز رسانی Chainlink Bridge در شبکه ONE
بروز رسانی Chainlink Bridge در شبکه ONE

‏تنها چند روز پس از اتمام IEO هارمونی در Binance، شرکای شرکت فینتک Chainlink در یک پیشنهاد برای تبدیل شدن به یک پیشگام در زمینه شبکه های بسیار مقیاس پذیر است.‏

‏در پیشنهاد به مقیاس معاملات زنجیره بلوکی به 10 میلیون معاملات در ثانیه با نهان از 100 میلی ثانیه، هارمونی وارد مشارکت با ارائه دهنده خدمات اوراکل پیشرو – Chainlink. Chainlink شبکه یک قرارداد هوشمند تعامل فن آوری با ارائه ورودی بسیار امن و داده های خروجی به آسانی در دسترس به اجماع blockchain است.‏

‏به طور سنتی، پیچیدگی طراحی زنجیره بلوکی در طول زمان افزایش می یابد، از آنجا که زنجیره بلوکی فردی باید از شبکه های متعدد اوراکل حمایت کند. با استفاده از یک شبکه عمیقا غیر متمرکز از گره های اوراکل همراه با لایه های تایید متعدد (همچنین به عنوان Chainlinks شناخته می شود) ، چین لینک قادر خواهد بود معاملات نظیر به نظیر را امنیت دهد و نظارت داشته باشد.‏

‏ارزیابی داده هایی مانند فیدهای داده خارج از زنجیره، APIs های مبتنی بر وب، و پرداخت های بانکی سنتی بر روی لایه های امنیتی مختلف تضمین می کند که یکپارچگی داده ۱۰۰٪ به عملکرد را داشته باشد و به قرارداد هوشمند در هر نقطه از زمان اشاره ای نکرده است.‏

 

شبکه چین لینک

در تصویر زیر کارایی و اهمیت شبکه چین لینک Chainlink نمایش داده شده :

همچنین بخوانید :   مخالفان، انتخاب OCC توسط بایدن را بیشتر محکوم می کنند

 

شبکه Chainlink
شبکه Chainlink

 

چین‌لینک یک شبکه غیرمتمرکز اوراکل مبتنی بر فناوری بلاکچین است که قراردادهای هوشمند را قادر می‌سازد به داده‌های دنیای بیرون دسترسی پیدا کنند.

این داده‌های دنیای بیرون می‌تواند یک API، سیستم‌های داخلی یک سازمان یا سایر داده‌های خارج از بلاکچین باشد.

LINK یک توکن مبتنی بر بلاکچین اتریوم (از نوع ERC-20) است که از آن برای پرداخت بابت این سرویس اوراکل روی شبکه چین‌لینک استفاده می‌شود.

اما چه باعث شده چین‌لینک را “غیرمتمرکز” بدانیم؟

ابتدا باید بدانید یک اوراکل متمرکز چیست. به یک ارائه‌دهنده‌ی داده‌های بیرونی به قرارداد هوشمند اوراکل متمرکز می‌گویند. به این خاطر این اوراکل متمرکز است، چون فقط یک منبع داده محسوب می‌شود که می‌تواند مشکلات زیادی به همراه داشته باشد.

یکی از مشکلات اوراکل متمرکز (یک اوراکل مفرد) می‌تواند این باشد که داده‌های اشتباه یا غلط ارائه دهد، مثلا قیمت یک کالا یا درستی انجام شدن یک عمل را به درستی به قرارداد هوشمند ارائه نکند. اگر این اتفاق بیفتد، کل سیستمی که روی آن داده متکی بوده شکست می‌خورد.

این مشکل اغلب با عنوان “مشکل اوراکل” خوانده می‌شود و مشکلی است که چین‌لینک در تلاش است آنرا مرتفع سازد.

شیوه کارکرد چین‌لینک

چین‌لینک (Chainlink) از شبکه‌ای از Node ها استفاده می‌کند تا داده‌هایی که به قراردادهای هوشمند ارائه می‌شود تا حدممکن قابل اطمینان و قابل اتکا باشد.

نکته جانبی: Node یا گره، یکی از اجزای هر شبکه است. اگر یک شبکه از 4 کامپیوتر تشکیل شده باشد، به هرکدام از این کامپیوترها یک Node می‌گویند.

فرض کنیم یک قرارداد هوشمند نیاز به داده‌های دنیای واقعی دارد و یک درخواست برای اینکار ایجاد می‌کند. پروتکل چین‌لینک این رویداد را ثبت می‌کند و به Node های چین‌لینک می‌فرستد تا پیشنهادات آنها را بپذیرد.

همچنین بخوانید :   توکن سوزی MITX در 4 اکتبر

چیزی که این فرایند را قدرتمند می‌کند، شیوه معتبرسازی چین‌لینک از چندین منبع مختلف است. به خاطر سیستم اعتبارسنجی داخلی که وجود دارد، چین‌لینک می‌تواند با درصد اطمینان بالایی تشخیص دهد کدام منابع قابل اطمینان هستند.

اینکار به میزان زیادی، دقت نتایج را افزایش می‌دهد و قراردادهای هوشمند را از انواع حملات مصون می‌دارد.

اما همه اینها چگونه به توکن LINK مرتبط است؟ همان قرارداد هوشمندی که داده را درخواست کرده، به گردانندگان Node های چین‌لینک در ازای سرویسی که ارائه‌ داده‌اند توکن LINK را پرداخت می‌کند. مبلغی که Node ها دریافت می‌کنند براساس شرایط بازاری که برای آن داده وجود دارد توسط خود آنها تعیین می‌شود.

توکن LINK در صرافی‌های بسیار زیادی قابل معامله و تبدیل به بیت‌کوین، سایر ارزهای دیجیتال و پول نقد است.

گردانندگان Node های چین‌لینک همچنین با سهام‌گذاری (Staking) توکن‌هایشان در شبکه، تعهد بلندمدت خود به پروژه را نشان می‌دهند. در واقع Node های چین‌لینک با قابل اعتماد و درستکار بودن، پاداش دریافت می‌کنند.

 

منابع :

پل بلاک چین چیست؟ معرفی و بررسی بلاکچین و مزایای آن

چین‌لینک Chainlink (ارز دیجیتال LINK) چیست؟

 

https://harmonyone.notion.site/Strategy-Roadmap-on-Adoption-6e5c5d6fcfbc459aa02f659e39d00f9e

https://coinmarketcal.com/en/event/chainlink-bridge-89161

 

اشتراک گذاری با دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.