استراتژی معامله با اندیکاتور RSI | بهترین تنظیمات اندیکاتور RSI برای معاملات روزانه

زمان مطالعه: 5 دقیقه

استراتژی معاملات RSI با استفاده از شاخص قدرت نسبی ، مکانی عالی برای شروع در معاملات روزانه و معاملات فارکس است. این اندیکاتور دارای تنظیمات پیش فرض 14 دوره و سطح 70/30 است.

تنظیم RSI بر میزان دفعاتی که RSI سیگنالهای خرید و فروش بیش از حد و همچنین سیگنالهای واگرایی برای خرید و فروش می دهد ، تأثیر می گذارد.

RSI 14 به چه معناست؟ تنظیم RSI پیش فرض برای نشانگر RSI دوره 14 است. این بدان معناست که شاخص با استفاده از 14 کندل آخر یا 14 میله آخر در نمودار قیمت محاسبه می شود.

با استفاده از بازه زمانی کوتاهتر ، برای مثال تنظیم بر روی 5 باعث می شود که RSI بیشتر به مقادیر شدید (بالای 70 یا زیر 30) برسد. به همین ترتیب ، تنظیمات بازه زمانی طولانی تر نشان می دهد که شاخص RSI به دفعات کمتر به بالای 70 یا زیر 30 می رسد.

در زیر نحوه تغییر تنظیمات مختلف را نشان داده است.

 

اندیکاتور RSI
اندیکاتور RSI

 

بهترین تنظیمات اندیکاتور RSI

توسعه دهنده RSI ، J. Welles Wilder Jr. استفاده از RSI 14 روزه را توصیه می کند. اما سایر تنظیمات RSI نیز بسته به این دارد که در حال معامله در فارکس ، ارزهای دیجیتال یا سایر بازارهای مالی و بازه زمانی معامله هستید ، می تواند مناسب باشد.

با نگاهی به نمودار زیر ، می توانید RSI 14 روزه را در مقابل RSI 5 روزه و RSI 50 روزه را مقایسه کنید.

 

بهترین تنظیمات اندیکاتور RSI
بهترین تنظیمات اندیکاتور RSI

بهترین تنظیمات بازه زمانی RSI

 

مشاهده می شود که RSI 14 دوره ای (یا 14 روزه) چندین سیگنال می دهد ، RSI 5 دوره ای بیشتر سیگنال های معاملاتی می دهد و RSI 50 دوره ای فقط یک سیگنال تجاری بسیار خوب در طول دوره زمانی انتخاب شده می دهد.

ولز وایلدر در کتاب خود “مفاهیم جدید در سیستم های معاملاتی فنی” فقط از مثال های استراتژی تجارت با RSI 14 دوره استفاده می کند. اگرچه سایر تنظیمات RSI مطمئناً ممکن و سودآور هستند ، از آنجا که وایلدر این شاخص را ایجاد کرده است ، ما باید وقت بگذاریم تا توجه کنیم که چرا او فکر می کند که شاخص او با 14 دوره بهترین تنظیم است.

اولاً ، 14 روزه مانند دو هفته یا نیم ماه است. اگرچه بازارها به طور معمول 7 روز در هفته باز نیستند ، بنابراین 14 دوره معادل دو هفته نیست ، اما این بازه زمانی دارای ماهیت خاصی در ارتباط با زمان لازم برای سفر ماه به دور سیاره زمین است. این پدیده های طبیعی مانند دنباله فیبوناچی راهی برای کار در بازارهای تجاری دارند.

همچنین بخوانید :   چه ارز دیجیتالی بخریم که سود کنیم ؟ | پرسودترین ارز های 2021

در واقع ، وایلدر در کتاب خود می گوید که او چندین دوره زمانی را آزمایش کرده است و تنظیمات 14 روزه را برای سبک معاملات نوسان خود با استفاده از نمودارهای بازه زمانی روزانه موثرترین یافته است. بنابراین انتخاب تنظیمات شاخص فنی بر اساس شواهد واقعی از معاملات روز او انجام شد.

 

RSI خوب برای خرید چیست؟

 

روشی که وایلدر استفاده از RSI را توصیه می کند ، استفاده از سطوح 30 و 70 در نوسان ساز به ترتیب سطوح فشار فروش و خرید بالاست .

این بدان معناست که وقتی RSI به زیر 30 می رسد ، شما قصد خرید اوراق بهادار مالی را دارید که بیش از حد فروخته شده است و هنگامی که RSI به بیش از 70 برسد ، شما قصد فروش دارایی مالی را دارید که بیش از حد خریداری شده است. با این حال ، این ها تنها گزینه های ما نیستند.

آیا RSI بالا خوب است یا بد؟

برخی از روندهای پیرامون استراتژی های معاملاتی از سطح RSI بالا به عنوان نشانه ای برای ادامه خرید استفاده می کنند. با این حال ، در این مثال از RSI نه به عنوان محرکی برای ورود به معامله بلکه به عنوان راهنمای جهت روند استفاده می شود.

روشی که برخی معامله گران موفق برای افزایش دقت یا خرید و فروش محرک ها از RSI یافته اند ، تغییر تعریف فروش بیش از حد و خرید بیش از حد به سطوح 20 و 80 یا در واقع سطوح دیگر است. البته ، قیمت در بازه کمتر از 30 و 70 به این افراط می رسد ، بنابراین از لحاظ تئوری معتبرترین سیگنال های تجاری را ارائه می دهد. مهمترین عیب استفاده از محدوده 20 و 80 برای RSI این است که به معنای از دست دادن برخی از فرصت های تجاری بالقوه خوب است.

نمودار زیر نحوه تأثیر تنظیمات بر سیگنال های معاملاتی که از شاخص RSI گرفته شده است را نشان می دهد.

RSI overbought oversold settings

 

RSI اول با رنگ زرد از تنظیمات (70/30) با دوره 14 روزه استفاده می کند در نمودار دوم از تنظیمات (80/20) برای خرید بیش از حد و فروش بیش از حد در همان بازه زمانی 14 روزه استفاده می شود.

همچنین بخوانید :   آموزش فیبوناچی | تنظیمات و استراتژی معامله با فیبوناچی

هر دو پیکربندی RSI فرصت خرید اولیه را در بر می گیرد. تنظیمات (80/20) اولین سیگنال فروش ضعیف را در روند صعودی از دست می دهد و سپس هر دو سیگنال فروش ضعیف بعدی را تاچ می کنند. سپس هر دو سیگنال فروش سوم را ثبت می کنند که روند نزولی خوبی را پیش می گیرد. با این حال (80/20) دو فرصت خرید دیگر و یک فرصت خوب برای فروش را از دست می دهد.

 

چگونه با RSI معالمه کنیم؟

استفاده از استراتژی معاملات واگرایی با چندین شاخص فنی از جمله MACD و Stochastic امکان پذیر است. MACD یا RSI بهتر است؟ واقعاً هیچ کدام بهتر نیستند ، اما واگرایی فقط بر روی نمودار قیمت اصلی کار می کند.

واگرایی زمانی است که جهت یک شاخص فنی ، معمولاً یک نوسان ساز از جهت قیمت “منحرف” می شود. در اصل ، شاخص شروع به حرکت در جهت مخالف قیمت می کند.

تغییر جهت شاخص توسط معامله گران فارکس یا سایر معامله گران به این معنا است که ممکن است حرکت قیمت ها در همان جهت دنبال شود. نوسان ساز در این سناریو شاخص اصلی قیمت است.

در نمودار زیر قیمت همچنان در حال افزایش است اما شاخص RSI از موقعیت خرید بیش از حد شروع به کاهش می کند. این امر به عنوان واگرایی نزولی شناخته می شود. پس از سقوط قیمت به دنبال سیگنال شاخص ، شاخص شروع به بالارفتن می کند که واگرایی صعودی نامیده می شود.

 

RSI bullish and bearish divergence

 

واگرایی صعودی و نزولی RSI

توجه: واگرایی های نزولی معمولاً در پایان روند صعودی اتفاق می افتند ، در حالی که واگرایی های صعودی در انتهای یک روند صعودی اتفاق می افتند. واگرایی در حالت ایده آل باید از سطح خرید یا فروش بیش از حد بر روی شاخص قدرت نسبی صورت گیرد.

 

چگونه از استراتژی RSI استفاده کنیم؟

وایلدر از استراتژی های معاملاتی شاخص RSI حمایت می کرد که استفاده از سطوح بیش از حد فروش و خرید بیش از حد را با مفهوم واگرایی تکمیل می کرد. انتخاب تنظیمات اندیکاتور به بهترین شکل از طریق تجربه هر معامله گر مشخص می شود. تنظیمات مختلف را امتحان کنید تا ببینید کدام استراتژی معاملاتی یا سیستم معاملاتی شما کار می کند.

در اینجا یک مثال از استراتژی معاملات RSI است که باید به عنوان راهنمای نحوه توسعه سیستم تجاری خود در نظر گرفته شود.

 

استراتژی RSI (2 دوره ای) (90/1)

این استراتژی معاملاتی RSI توسط لری کانرز طراحی شده است و ایده این است که دوره هایی را بیابیم که روند کوتاه مدت در یک روند صعودی قیمت کلی بیش از حد فروخته شود یا زمانی که روند کوتاه مدت در یک روند نزولی کلی بیش از حد خریداری شود.

همچنین بخوانید :   چگونه تریدر ها در کف قیمت خرید می کنند؟ آموزش خرید در پایین ترین قیمت های بازار

از آنجا که برای نقطه ورود در یک روند در نظر گرفته شده است ، Connors از یک بازه زمانی بسیار حساس تر استفاده می کند – 2 دوره در RSI. از آنجا که 2 یک بازه زمانی کوتاه است ، کانرز سعی می کند با استفاده از سطوح 90 و 10 به جای سطوح 70 و 30 برای خریدهای بیش از حد و فروش بیش از حد ، سیگنال های کاذب را فیلتر کند. در اصل این یک روش تجاری برای خرید کف و فروش سقف است.

 

در اینجا مراحل استفاده از این استراتژی RSI آمده است:

برای تعیین روند کلی قیمت ، یک میانگین متحرک ساده 200 دوره ای (SMA) ترسیم کنید.
نشانگر RSI را اضافه کرده و تنظیمات را به 2 روزه تغییر دهید.
سطوح خرید و فروش بیش از حد را روی 90 و 10 تنظیم کنید.در قسمت Style

سیگنال خرید RSI  = وقتی قیمت بالای 200 SMA روزه باشد و RSI (2) کم تر از 10

RSI سیگنال فروش = وقتی قیمت پایین تر از 200 SMA روزه باشد و RSI (2) بیشتر 90

 

نمودار زیر یک بازار صعودی زیبا در شاخص Nasdaq را نشان می دهد ، استراتژی معاملاتی RSI کانرز تنها دارای یک سیگنال کاذب و شش سیگنال قوی است.

 

RSI trading strategy with 200 SMA

 

استراتژی معامله RSI با 200 SMA

 

البته ، در محیط های تجاری مختلف ، سیستم معاملات متفاوت عمل می کند. به عنوان مثال ، در یک روند شکننده یا محدوده قیمت رنج ، 200 SMA به عنوان شاخص روند کمتر قابل اعتماد خواهد بود.

 

نتیجه گیری : آیا RSI شاخص خوبی است؟

RSI یکی از معروفترین شاخصها برای معامله گران فارکس ، معامله گران ارزهای دیجیتال ، معامله گران سهام و معامله گران آتی است. اما این خود شاخص نیست که کاربران RSI را در تجارت موفق می کند.

معامله گران باید وقت بگذارند تا یک استراتژی تجاری RSI را آزمایش کنند تا مطمئن شوند که در گذشته کار کرده است و سپس آن استراتژی را در یک محیط تجاری زنده با نظم تجاری خوب آزمایش کنند تا بهترین شانس را برای یک استراتژی تجاری سودآور که در آینده کار می کند داشته باشند.

اشتراک گذاری با دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.