تاریخچه بیت کوین | بیت کوین از چه زمانی شروع به کار کرد؟

زمان مطالعه: 7 دقیقه

در مطلب تاریخچه بیت کوین ، میپردازیم که عوامل و پایه گذاران شبکه بیت کوین و دلایلی که باعث شد بیت کوین به این جایگاه برسد.

در 31 اکتبر 2008 ، فردی ناشناس با نام ساتوشی ناکاموتو یک وایت پیپر منتشر کرد که در آن طرح «سیستم پولی الکترونیکی همتا به همتا» ، یک زیرساخت مالی جهانی بر اساس اثبات رمزنگاری با اعتماد ، توضیح داده شد.

بیش از یک دهه بعد ، ارزهای رمزنگاری شده در حال حاضر به طور منظم در چارچوب سیاست اقتصادی جهانی مورد بحث قرار می گیرند ، حتی برخی از کشورها در حال تحقیق و توسعه ارزهای دیجیتالی خود هستند.

تاریخچه بیت کوین

ساختار داده های اساسی بیت کوین (BTC) ، که اغلب به آن بلاک چین گفته می شود ، نیز مورد بررسی قرار گرفته و در موارد استفاده از مدیریت زنجیره تامین تا تدارکات ، برنامه ریزی منابع بین سازمانی ، تجارت انرژی ، سازمانهای مستقل غیر متمرکز و موارد دیگر مورد استفاده قرار گرفته است.

هدف از این راهنما این است که درک تازه ای از بیت کوین به تازه وارد ارائه دهد و زمینه های اجتماعی و تکنولوژیکی پیدایش آن ، رویدادهای کلیدی در تاریخ آن ، نحوه عملکرد آن ، توصیف خواص منحصر به فرد آن و راهنمایی در مورد نحوه مشارکت در آن را پوشش دهد.

این پارادایم جدید مالی امید وار است که در پایان این راهنما ، خواننده دید متعادلی از یکی از جذاب ترین تحولات تکنولوژیکی و مالی دوران مدرن داشته باشد.

 

 

پیشینه بیت کوین

در حالی که داستان غالباً با انتشار مقاله سفید ساتوشی در هالووین 2008 آغاز می شود ، یک تاریخچه غالباً نادیده گرفته شده اما پر جنب و جوش بیت کوین وجود دارد که برای درک آن به عنوان یک پدیده تکنو اجتماعی در دهه های اخیر ضروری است.

این راهنمای بیت کوین ابتدا با ترسیم جریانات اجتماعی و فنی که منجر به پیدایش آن شد ، آغاز می شود. بررسی این جریانها برای بحث در مورد گذشته ، حال و آینده بیت کوین مفید است.

 

ایدئولوژی بیت کوین

اگرچه ممکن است پیشنهاد ایدئولوژی بیت کوین (با توجه به ماهیت غیر متمرکز آن) عجیب به نظر برسد ، اما واقعیت این است که پایگاه اصلی پشتیبانی بیت کوین عمدتا متشکل از افرادی بود که از فناوری ، آزادیخواهان و آنارشیست های رمزنگاری خبره برخوردار بودند. ظهور و پذیرش بیت کوین در این جامعه ، ارزشها ، فضایل و طراحی بنیادی آن را مشخص کرده است.

هنگامی که ساتوشی پیشنهاد خود را برای بیت کوین فاش کرد ، تنها اندکی مورد توجه و انتقاد جامعه آنلاین رمزنگاران و دانشمندان رایانه قرار گرفت. بسیاری از این افراد در طول دهه هشتاد و نود در آزمایش های نقدی دیجیتال شرکت داشتند.

از نظر آنها ، بیت کوین آخرین سلسله آزمایش های طولانی در ایجاد سیستم های پولی بود که به آزادی و حریم خصوصی افراد احترام می گذاشت. در ردیابی ریشه های ایدئولوژیکی به اندازه کافی عقب ، می توان دریافت که تأثیر شکل گیری بیت کوین تا حد زیادی از گفتمان پیرامون دو جامعه خاص نشأت می گیرد.

 

برون گرایان

در سال 1988 ، آینده پژوهی به نام مکس مور فلسفه “برون گرایی” را در مجموعه ای از اصول مکتوب مطرح کرد که “چارچوب در حال تحول ارزشها و استانداردها برای بهبود مستمر وضعیت انسان” را با استفاده از فن آوریهای نوظهور مانند انجماد ، مصنوعی ارائه می داد. هوش ، رباتیک ، یادآوری ، مهندسی ژنتیک ، سفر به فضا و موارد دیگر.

یک فرد برون گرا کسی است که به طور فعال این سیستم ها را برای بهبود بشریت می سازد و آزمایش می کند در حالی که به طرز فکر کاملاً منطقی گرایی پایبند است و مانع جزم گرایی نمی شود. یکی از مفاهیم اصلی این جامعه ، افزایش عمر با استفاده از انجماد ، بارگذاری ذهن و سایر وسایل است.

همچنین بخوانید :   کیف پول بیت کوین‏ | آموزش مبتدیان برای ذخیره سازی بیت کوین

این ایدئولوژی فرا بشری جامعه ای از دانشمندان و آینده پژوهان را گرد هم آورد که این ایده ها را در انجمن های اولیه آنلاین به اشتراک گذاشتند. از اواخر دهه هشتاد تا اوایل تا اواسط دهه نود ، انسانهای برون شهری طرح هایی را برای ارزهای جایگزین ، بازارهای ایده ، بازارهای پیش بینی ، سیستم های شهرت و سایر آزمایشات ارائه دادند که بیشتر فضای رمزنگاری فعلی را پیش بینی می کرد.

تعدادی از پیشگامان ارزهای رمزنگاری شده در جامعه برون گرا فعال بودند ، از جمله نیک زابو و هال فینی.

 

سایفر پانک ها

“حفظ حریم خصوصی برای یک جامعه باز در عصر الکترونیک ضروری است.حریم خصوصی قدرتی است که خود را به صورت گزینشی به جهان نشان می دهد. »

– اریک هیوز ، “مانیفستِ Cypherpunk”

شبیه به انسان های برون گرا ، سایفرپانک ها با تأکید مشترک بر فناوری برای ایجاد دنیایی بهتر متحد شدند. زیرشاخه سایبری پانک ادبیات علمی-تخیلی اغلب آینده ای را به تصویر می کشد که در آن گروهی از شرکت های جهانی به طور م theثر از طریق سیستم های نظارتی همه جانبه بر جهان حکومت می کنند و قهرمانان آن اغلب هکرها یا افراد دیگری هستند که در این جامعه دیستوپی مانور می دهند.

سایپرپانک ها به این دلیل با این نام نامیده می شدند که آثار نویسندگان جان برونر ، ویلیام گیبسون و بروس استرلینگ را با توجه به روندهای پیشرفت سیاسی اجتماعی و نوآوری های تکنیکی ، سناریوهای محتمل می دانستند. آنها معتقد بودند که ظهور شبکه های رایانه ای جهانی با میانجیگری دولت ها و شرکت ها ،  آزادی را به طور سیستماتیک به خطر می اندازد.

سایپرپانک ها جامعه ای از رمزنگاران ، دانشمندان رایانه و آینده پژوهان بودند که به ایجاد سیستم های لازم برای تأمین حق حاکمیت فردی در میان یک دولت احتمالی نظارتی اختصاص داده بودند.

برخلاف برون گرایان ، سایپرپانک ها بر مجموعه خاصی از فناوری ها در اطراف شبکه های ارتباطی رمزگذاری شده ، از جمله پیام های ناشناس و پول الکترونیکی تأکید کردند. بسیاری از آزمایشات ارزهای دیجیتالی در طول دهه 1990 و اوایل سال 2000 مستقیماً توسط جنبش سایپرپانک انجام شد. این جامعه خاکی است که بیت کوین از آن رشد کرده است.

 

 

اصل و نسب بیت کوین

کلید درک بیت کوین این است که آن را نه به عنوان یک اختراع منحصر به فرد ، بلکه ترکیبی هوشمندانه از کارهای قبلی که در جایی که تلاش های قبلی شکست خورده بود ، به موفقیت رساند ، درک کرد. ساتوشی به دنبال ایجاد زیرساخت مالی با حداقل اعتماد بود که می تواند سالها در آینده ادامه یابد.

او به جای ایجاد یک راه حل جدید در خلاء ، بر اساس تحقیقات گذشته در سیستم های توزیع شده ، رمزنگاری مالی ، امنیت شبکه و موارد دیگر کار کرد. ابتدا ، این راهنما فناوری بنیادی “رمزنگاری” را توضیح می دهد. سپس ، برخی از آزمایش های نقدی دیجیتال را که قبل و بر بیت کوین تأثیر گذاشته بودند ، شرح می دهد.

رمزنگاری کلید عمومی

برای قرن ها ، رمزنگاری یا فناوری اشتراک گذاری محرمانه ، به چندین طرف متکی بود تا بر روی کلید خصوصی مشترک برای رمزگشایی پیام ها توافق کنند. این به عنوان رمزگذاری کلید متقارن شناخته می شود. این روش به طور مداوم با مشکل توزیع کلید مواجه می شود. روشهای گذشته شامل جلسات حضوری یا استفاده از پیک معتمد بود. این سیستم نه تنها در بسیاری از موارد آسیب پذیر بود ، بلکه اجرای آن در مقیاس نیز غیر عملی بود.

همچنین بخوانید :   آموزش استخراج بیت کوین | چگونه بیت کوین استخراج کنیم؟

 

Symmetric key cryptography

 

در دهه 1970 ، یک روش جایگزین برای به اشتراک گذاری اسرار ظاهر شد که به عنوان رمزنگاری کلید نامتقارن یا رمزنگاری کلید عمومی شناخته می شود.

در این سیستم ، هر طرف یک جفت کلید عمومی و خصوصی دارد. اگر آلیس می خواست یک پیام امن برای باب ارسال کند ، پیام را با کلید عمومی شناخته شده باب رمزگذاری می کرد. باب سپس پیام آلیس را با کلید خصوصی خودش رمزگشایی می کرد.

در این سیستم ، هیچ یک از طرفین نباید از قبل در مورد یک راز مشترک به توافق برسند.

آلیس همچنین می تواند پیام خود را به صورت دیجیتالی به باب با استفاده از کلید خصوصی خود امضا کند و به باب یا هر کس دیگری که از کلید عمومی او اطلاع دارد اجازه می دهد تا صحت پیام را تأیید کند.

 

Asymmetric key cryptography

 

این ترکیب سیستم های رمزنگاری کلید عمومی و امضای دیجیتالی ، فناوری پایه ای است که امروزه به طور گسترده “رمزنگاری” نامیده می شود و برای چندین دهه شبکه های ارتباطی و پروتکل هایی را که شامل اینترنت می شوند با موفقیت تأمین کرده است. همچنین یک عنصر کلیدی در سیستم های نقدی دیجیتال است.

 

جنگ های رمزنگاری

ذکر این نکته ضروری است که رمزنگاری کلید عمومی تقریباً همزمان در دهه 1970 توسط ستاد ارتباطات دولتی انگلستان و دو محقق مستقل آمریکایی به نام های ویتفیلد دیفی و مارتین هلمن کشف شد. دولتها قصد نداشتن دسترسی عموم به فناوریهای حفظ حریم خصوصی مانند رمزنگاری کلید عمومی را داشته باشند ، زیرا تعادل قدرت را بطور اساسی تغییر می دهد.

هنگامی که شبکه جهانی وب در دهه نود وارد شد و تقاضای انفجاری برای پیام های آنلاین و تجارت الکترونیکی ایجاد شد ، دولت ها با استناد به نگرانی در مورد فعالیت های امنیتی و جنایتکارانه از پذیرش رمزگذاری توسط توده ها عقب نشینی کردند.

این دوران اصطکاک بین قدرتهای دولتی و کارآفرینان و سازندگان یک الگوی جدید فناوری که به طور غیر رسمی با عنوان جنگهای رمزنگاری شناخته می شود ، تا به امروز تکرار می شود ، زیرا دولتها مجبور به ظهور یک سیستم مالی بدون مرز و بدون رهبر هستند که توسط بیت کوین اعلام شده است.

 

تولد بیت کوین

در حالی که کل کتاب ها و پادکست ها تاریخ بیت کوین را با جزئیات کامل پوشش داده اند ، برای اهداف این راهنما ، تنها لحظات مهم تاریخ بیت کوین پوشش داده می شود و اهمیت آنها در داستان در حال تکامل ارز رمزنگاری شده باز نمی شود.

 

روایت آفرینش در انجیل

پس از اینکه ساتوشی پیشنهاد هشت صفحه ای خود را برای یک سیستم نقدی دیجیتالی جدید در لیست پستی منتشر کرد ، آنها این پروژه را برای بحث گروه آنلاین رمزنگاران ، دانشمندان کامپیوتر و سربازان نقدی دیجیتال باز کردند. در حالی که ساتوشی قبل از انتشار مقاله سفید بسیاری از پایگاه های بیت کوین را نوشته بود ، آنها آن را برای بررسی عمومی در بین جامعه آنلاین همسالان باز کردند.

از روزهای اولیه ، بیت کوین یک پروژه نرم افزاری اوپن سورس بود که توسط جامعه ای از توسعه دهندگان و علاقه مندان ساخته و نگهداری شد. در 8 نوامبر 2008 ، بیت کوین در بستر توسعه نرم افزار منبع باز SourceForge ثبت شد. این زمانی بود که بیت کوین به یک پروژه تیمی تبدیل شد.

در 3 ژانویه 2009 ، بلوک پیدایش (یا بلوک صفر) برای بیت کوین توسط ساتوشی (بیش از هفت روز) استخراج شد. در این معامله اولیه ، که به عنوان معامله نسل یا “coinbase” نیز شناخته می شود ، ساتوشی پیام زیر را در بر دارد :

“تایمز 03/ژانویه/2009 صدراعظم در آستانه کمک مالی دوم برای بانک ها”

همچنین بخوانید :   بیت کوین چیست؟ به زبان ساده | اولین ارز دیجیتال جهان

این پیام نشانه واضحی از مقاصد بیت کوین بود. از آنجا که جهان بزرگترین بحران مالی را پس از رکود بزرگ تجربه می کرد ، چشم انداز جدیدی برای یک سیستم پولی جدا از دولت شکل گرفت.

در 12 ژانویه 2009 ، اولین معامله بیت کوین پس از پیدایش بین ساتوشی و فعال رمزنگاری فینی در بلوک 170 اتفاق افتاد. همچنین گزارش شده است که فینی پس از راه اندازی شبکه ، اولین فردی بوده که در کنار ساتوشی بیت کوین استخراج کرده است.

 

ساتوشی خارج شد

در 26 آوریل 2011 ، ساتوشی پروژه بیت کوین را ترک کرد و توسعه را به Gavin Andresen و جامعه منبع باز سپرد. تا آن زمان ، توسعه بیت کوین اساساً توسط ساتوشی ، هر کسی که باشد ، هدایت می شد.

در گذشته تاریخچه بیت کوین ، ناشناس بودن مخترع عامل اصلی موفقیت و تداوم پروژه بیت کوین بود. با آزار و اذیت نهادهای مجری قانون در مورد استفاده های ناپسند از ارزهای رمزنگاری شده در سالهای بعد ، طبیعی بود که اگر ساتوشی بطور غیرقابل انکار شناسایی می شد ، خالق سیستم های پولی جایگزین بدون مرز ، بدون مجوز و حریم خصوصی دریافت می شد. جمله ای بی شباهت به جمله اولبریخت خروج ساتوشی از این پروژه ضروری بود تا بیت کوین به عنوان یک سیستم مالی کم اعتماد ، غیر متمرکز و مقاوم به بنیان خود پایبند بماند.

 

شبکه صاعقه ( The Lightning Network )

برای رقابت سیستم نقدی دیجیتال جایگزین با ارائه دهندگان پرداخت جهانی مانند Visa یا Mastercard ، باید بتواند معاملات متعدد روزانه را که بر زندگی ما نفوذ می کند ، مدیریت کند. بیت کوین ، در نسخه فعلی خود ، هنوز مجهز به انجام هزاران تراکنش در ثانیه بر اساس بلاک چین اصلی خود نیست ، بنابراین وقتی توسعه دهندگان و سازندگان در فضا بحث مقیاس پذیری بیت کوین را به طور فزاینده ای آغاز کردند ، هزاران راه حل مقیاس بندی ارائه شد.

در 14 ژانویه 2016 ، جوزف پون و Thaddeus Dryja یک مقاله سفید منتشر کردند که در آن جزئیات شبکه Lightning ، یک راه حل مقیاس بندی لایه دو برای بیت کوین که در آن تراکنش ها ممکن است از طریق کانال های پرداخت خارج از زنجیره رخ دهد ، بعداً حل و فصل شده و در زنجیره تأیید رمزنگاری شود ، منتشر کردند.

به این امر بار تراکنش در بلاک چین پایه را کاهش می دهد در حالی که امکان تراکنش های سریعتر و ارزانتر را نیز فراهم می کند. این سیستم از مارس 2018 روی شبکه اصلی بیت کوین فعال بوده و همچنان به عنوان یک زیرساخت کلیدی بیت کوین به بلوغ خود ادامه می دهد.

شبکه Lightning “پرداخت های فوری” را تسهیل می کند ، که “پرداخت های بلاک چین سریع و بدون نگرانی در مورد زمان تأیید بلاک” است ، همانطور که توسط وب سایت آن توضیح داده شده است. با این حال ، بیت کوین در مقایسه با عملکرد ارز مبادله ای بیشتر نقش ارزشمندی را بر عهده گرفته است ، بنابراین سرعت و هزینه معاملات از اهمیت کمتری برخوردار شده است.

ظاهراً بلاک چین اصلی بیت کوین همچنان در کنار خریدهای بزرگ به اندازه کافی عمل می کند ، در صورتی که نقش ارزشمندی را ایفا می کند ، همانطور که در خرید برخی از تجهیزات هوش تجاری MicroStrategy مشهود است. در سپتامبر 2020 ، مایکل سیلور ، مدیر عامل MicroStrategy ، نحوه خرید 38.250 بیت کوین توسط این شرکت را با استفاده از بلاک چین اصلی دارایی در این فرآیند توضیح داد. با این حال ، این شرکت تنها 18 تراکنش روی بلاک چین بیت کوین ارسال کرد که 78388 مانور را در زنجیره اصلی خود انجام داد.

 

منبع :

https://cointelegraph.com/bitcoin-for-beginners/the-history-of-bitcoin-when-did-bitcoin-start

 

اشتراک گذاری با دوستان

2 thoughts on “تاریخچه بیت کوین | بیت کوین از چه زمانی شروع به کار کرد؟

 • اکتبر 20, 2021 در t 12:01 ق.ظ
  Permalink

  ممنون از مقاله بسیار خوبتون . مفهوم و عملکرد بلاک چین را راحت فهمیدم ولی ماهیت بیت کوین برام سوال برانگیز است .اولا بیت کوین هش بلاک تولید شده است ؟ آگر بیت کوین بدنبال یکسری تراکنش ایجاد میشود که در بلوکی جای گرفته اند پس اولین بیت کوین بدنبال تراکنش های چه چیزی ایجاد شده است ؟ شبکه چه چیزی را بعنوان بیت کوین به ماینرها پاداش میدهد و آنرا از کجا می آورد؟ آیا تمام 22 میلیون بیت کوین از قبل تولید شده و در طول زمان بصورت برنامه ریزی شده توزیع میشود؟یا اینکه بدنبال ایجاد بلوک ها ی جدید بیت کوین خلق میشود؟
  پیشاپیش از اینکه پاسخ من را میدهید سپاسگذارم.

  پاسخ دادن
  • اکتبر 20, 2021 در t 3:03 ب.ظ
   Permalink

   درود بر شما
   اولین بلاک به اسم (genesis) به صورت دستی هارد کد ساخته شده و با همه ی بلاک ها متفاوت است در این بلاک 50 بیت کوین بصورتی که امکان خرج شدن آن ها وجود ندارد نوشته شده است .
   زنجیره بلاک چین به این صورته که هر بلاک اطلاعات بلاک قبلی خود را در بر دارد .
   این فرضیه که همه ی 21 ملیون بیت کوین ها از قبل تولید شده است اشتباه است
   و با ماین کردن تولید میشود.

   پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.