آیا می خواهید زیرساخت بلاکچین را بهبود ببخشید؟ تحت راه حل های لایه دو کار کنید

زمان مطالعه: 4 دقیقه

بخش DeFi به تنهایی در حال تغییر پویا به سمت پذیرش لایه دو نیست-NFT ها نیز از این روش پیروی می کنند.

صحبت های زیادی در مورد چگونگی بازکردن بلاک چین فرصت های بی پایان سازمانی انجام شده است. و اگرچه همه این سر و صدا به طور کامل به نتایج ملموس تبدیل نشده است ، اما انفجار بازارهای غیرمتمرکز مالی و نشانه های غیرقابل انعطاف (NFT) نشانگرهای قابل دستیابی و اینکه چگونه بلاک چین می تواند حتی محافظه کارترین صنایع را تحت تأثیر قرار دهد ، قرار داده است.

بنابراین برخلاف دو تا چهار سال پیش ، توسعه دهندگان ، کارآفرینان و مشاغل فقط کورکورانه به این گروه نمی پیوندند. این دیگر به این معنا نیست که بلاک چین می تواند چه کاری انجام دهد. اکنون س questionsالات مطرح شده بیشتر در مورد چگونگی استفاده بهینه از فناوری برای بهترین نتایج است. بنابراین ، بلاک چین به آرامی از یک کلمه پرطرفدار به فناوری قابل پذیرش اصلی تبدیل شده است. اگر این نشان دهنده رشد و توسعه واقعی نیست ، پس چه می کند؟

مطالب مرتبط: فناوری بلاک چین می تواند جهان را تغییر دهد ، و نه فقط از طریق رمزنگاری

با این حال ، این بدان معنا نیست که تاکنون قایقرانی آرام بوده است. از زمانی که ما بلاک چین را به عنوان یک فناوری پایدار برای تقویت برنامه های کاربردی اصلی در نظر گرفتیم ، عملکردهای بلاک چین ، به ویژه آنهایی که به طور گسترده پذیرفته شده اند ، مورد بررسی دقیق قرار گرفته است. قابل درک است که مقیاس پذیری معیاری برای قضاوت در مورد آمادگی شبکه های بلاک چین برای استفاده از برنامه های سازمانی است.

با استفاده از اتریوم به عنوان یک مطالعه موردی ، به جرات می توان گفت که بسیاری از کاربران اتریوم به طور مستقیم با مضرات زیرساخت بلاک چین غیرقابل کنترل برخورد کرده اند. از تجربه من ، هزینه های بالای تراکنش ناشی از ازدحام شبکه یک معامله گر بالقوه برای سرمایه گذاران خرده فروشی است. برای یک کاربر معمولی ، هیچ راهی برای توجیه پرداخت 70 دلار به عنوان هزینه برای انجام یک تراکنش که حتی ممکن است تا 100 دلار ارزش نداشته باشد ، وجود ندارد.

همچنین بخوانید :   قیمت بیت کوین تا ماه نوامبر به بالاترین حد خود میرسد ولی امکان برگشت به 48000 دلار وجود دارد

به طور خاص ، ناتوانی اتریوم در مقیاس بندی ، تا حدی ایجاد بخش های DeFi و NFT را متوقف کرده است ، زیرا سرمایه گذاران و معامله گران خرده فروشی که علاقه مند به انجام معاملات کم ارزش هستند ، اغلب مجبور به تماشای از جنبه های مختلف هستند. حتی ویتالیک بوترین اخیراً از شدت این وضعیت اذعان کرده و خاطرنشان کرده است که مقیاس بندی و هزینه فعلی سیستم پایدار نیست اگر هدف این باشد که پروژه های شبکه های اجتماعی که از NFT پشتیبانی می کنند در شبکه اتریوم پیشرفت کنند.

و بنابراین ، سوال این است: توسعه دهندگان بلاک چین چگونه به این مشکل تکراری پاسخ داده اند؟

 

آیا لایه یک همیشه کافی است؟

من معتقدم که هدف نهایی این است که معضل بلاک چین را حل کنیم ، یعنی پیدا کردن تعادل بین تمرکززدایی ، امنیت و مقیاس پذیری. بیشتر اوقات ، بلاک چین ها باید یکی از این سه ویژگی را قربانی کنند. در اکثر بلاک چین های قدیمی ، از جمله بیت کوین و اتریوم ، طراحی زیرساختی مقیاس پذیری را برای امنیت و عدم تمرکز قربانی می کند.

باید گفت که بیت کوین و اتریوم دو بلاک چین محبوب هستند نه تنها به این دلیل که در نوع خود اولین هستند ، بلکه به این دلیل که خود را به عنوان غیر متمرکزترین و امن ترین شبکه های بلاک چین در سراسر جهان معرفی کرده اند. در اصل ، آنچه در مقیاس پذیری فاقد آن هستند ، در سایر نیازهای اصلی بلاک چین جبران می شود. در حالی که این امر در سالهای اولیه فعالیت آنها کافی بود ، اما هجوم برنامه های بلاک چین فشارهای زیادی را بر زنجیره های لایه 1 برای توسعه و ترکیب زیرساخت های متمرکز بر مقیاس پذیری وارد کرده است.

 

در حالی که برای بلاکچین های جدید بسیار راحت تر است که با پیاده سازی زیرساخت های مقیاس پذیر از ابتدا تنظیم شوند ، انجام این کار برای کسانی که دارای زیرساخت های موجود هستند بسیار دشوارتر است. همانطور که در مورد اتریوم مشاهده شد ، ممکن است مستلزم بازسازی کامل زیرساخت های موجود باشد. انتقال اقتصاد بلاکچین موجود به ارزش میلیاردها دلار به زیرساخت جدید بلاک چین با ریسک های زیادی همراه است. خیلی چیزها ممکن است اشتباه پیش برود ، به خصوص که قبلاً هرگز در چنین مقیاسی انجام نشده است.

همچنین بخوانید :   السالوادور یارانه سوخت 0.20 دلاری به ازای هر گالن به افرادی که با بیت کوین پرداخت می کنند می دهد

بنابراین ، معمولاً ، انتخاب واضح این است که توسعه دهندگان و کاربران DApp زنجیره های مقیاس پذیر Layer 1 را انتخاب کنند. انتظار می رود که لیست راه حل های زنجیره ای لایه 1 که از مزایای انفجار تقاضا برای زیرساخت های سریع بلاک چین استفاده می کند ، در طول سالها افزایش یافته است – موارد زیر قابل ذکر است Binance Smart Chain ، Tron و EOS.

با این حال ، همانطور که کشف کردیم ، تمرکززدایی (غیر متمرکز سازی) ظاهراً قوی ترین گزینه این گزینه ها نیست. در مواجهه با معضل بلاک چین که قبلاً ذکر شد ، اکثر گزینه های جایگزین اتریوم و بیت کوین به سرعت بیش از تمرکززدایی بسنده کرده اند. بنابراین ، این یک سوال ترجیحی است و باید دید که توسعه دهندگان مایل به معاوضه چه هستند.

 

شاید گزینه سوم و مطلوب تر این باشد که به دنبال راه حل های لایه دو باشید. با این کار ، توسعه دهندگان حداقل می توانند اطمینان حاصل کنند که می توانند به تمام قطعات مورد نیاز برای ایجاد برنامه های بهینه بلاک چین دسترسی داشته باشند.

 

آیا راه حل های لایه دو پاسخ های فوری به مشکل بلاک چین هستند؟

اشکالات مقیاس پذیری بلاک چین اتریوم راه حل هایی را ایجاد کرده است که شبکه هایی را بر شبکه های موجود ایجاد شده اند و برخی از بارهای تراکنش و محاسبات را مسدود کرده و شبکه اصلی را مسدود کند ، یک رویکرد چند لایه تضمین می کند که توسعه دهندگان همچنان از نقدینگی بالای بلاک چین اتریوم برخوردار هستند و در عین حال از تنگناهای مرتبط با اکوسیستم فرار می کنند.

ایده این است که تمام محاسبات و پرداخت های مقیاس پذیری را بدون زنجیره انجام داده و به صورت متناوب وضعیت نهایی چنین فعالیت هایی را در بلاک چین لایه 1 ثبت کنید. چه از راه اندازی های خوش بینانه ، از کانال های حالت ، از پلاسما و یا از راه اندازی دانش صفر (zk-rollups) ، هدف یکسان است: محدودیت های ظاهری بلاک چین های غیر متمرکز کنار گذاشته شود.

همچنین بخوانید :   قیمت بیت کوین در حال اصلاح است ، اما داده های آتی چه چیزی را نشان می دهد؟

در حال حاضر ، Polygon (که قبلاً Matic نامیده می شد) به عنوان راه حل لایه دوم برای برنامه های اتریوم که به دنبال فعالسازی یک پلت فرم مقیاس پذیر عاری از تأثیر ازدحام شبکه است ، کشش زیادی را به دست آورده است.

به عنوان مثال ، نسخه Polygon SushiSwap ، Sushi ، در هفته اول ماه سپتامبر 75 درصد افزایش تعداد کاربران را ثبت کرده است. با جلوگیری از جهش اخیر در فعالیتهای Polygon ، که به اعتقاد من یک شکست لحظه ای است ، کاربران با امکاناتی که راه حل های لایه دو ارائه می دهند بیدار شده اند ، به ویژه هنگامی که صحبت از خرده فروشی DeFi می شود.

جالب است که تنها بخش DeFi نیست که این تغییر پویا را تجربه می کند. بازار NFT نیز با راه حل خاصی به لایه دوم مهاجرت کرده است که گفته می شود تنها 24 ساعت پس از راه اندازی بیش از 400000 دلار در هزینه گاز صرفه جویی می شود.

در ماه جولای ، OpenSea اعلام کرد که با Polygon ادغام شده است تا معاملات بدون گاز را در بازار NFT خود فعال کند. توجه داشته باشید که Polygon تنها راه حل لایه دو نیست که در حال حاضر فعال است. دیگر زیرساخت های لایه دو که سر و صدا ایجاد کرده است Celer Network و Arbitrum هستند.

هجوم پذیرش لایه دو باعث شد من باور کنم که توسعه دهندگان به زیرساخت های چند لایه بلاک چین به عنوان معماری ایده آل برای ایجاد یک تجربه بلاکچین درجه یک بسنده کرده اند. اگر این روند ادامه پیدا کند ، که تا حد زیادی قطعی به نظر می رسد ، حداقل تا زمانی که اتریوم 2.0 آنلاین شود ، برنامه های لایه 2 به اندازه همتایان لایه 1 خود ارزشمند خواهند شد.

بنابراین ، پیوستن به موضوع لایحه 2 یک انتخاب منطقی برای توسعه دهندگانی است که به دنبال بهبود زیرساخت های موجود در بلاک چین یا ساخت برنامه های جدید غیرمتمرکز هستند.

اشتراک گذاری با دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.