بیت کوین چیست؟ به زبان ساده | اولین ارز دیجیتال جهان

زمان مطالعه: 8 دقیقه

بیت کوین چیست؟ بیت کوین (BTC) در پی بحران مالی سال ۲۰۰۸ از طریق یک کاغذ سفید (وایت پیپر) که توسط یک نهاد با نام مستعار یا گروهی از مردم به نام ساتوشی ناکاموتو نوشته شده بود، ایجاد شد.

این بحران به عنوان یک انگیزه قوی برای توسعه بیت کوین خدمت کرد. بحران مالی سال های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ – که اغلب به عنوان بحران وام مسکن فرعی شناخته می شود – یک رویداد جهانی بود که منجر به انقباض قابل توجه نقدینگی در بازارهای مالی جهانی (که در ایالات متحده آغاز شد) به دلیل فروپاشی بازار مسکن آغاز شد.

بیت کوین چیست؟ به زبان ساده

از آنجا که جهان در رکود جهانی بیش از حد بازار مالی بود و بانک هایی که میلیون ها دلار در صندوق های سپرده گذاری به خطر می اندازند، غرق شد، کاغذ سفید زمینه را برای اولین پول دیجیتال کاملاً کاربردی بر اساس فناوری دفتر کل توزیع شده (DLT) به نام زنجیره بلوکی (بلاکچین) گذاشت. کاغذ سفید بیت کوین اولین سندی بود که اصول یک سیستم پرداخت الکترونیکی همتا به همتای رمزنگاری (P2P) را که به طور اساسی طراحی شده بود تا مقاوم در برابر سانسور و شفاف باشد، بیان کرد، همه این ها در حالی بود که قدرت مالی را برای افراد پس بگیرند.

بیت کوین به زبان ساده پول دیجیتالی است که با نام ارز دیجیتال نیز شناخته می شود که مستقل از هر مقام مرکزی عمل می کند.

رمزارز یک وسیله دیجیتالی برای مبادله است که تراکنش ها را با استفاده از رمزنگاری امن و تأیید می کند. رمزنگاری به روشی برای تبدیل متن ساده به یک متن بی معنی یا تصادفی به نام ciphertext اطلاق می شود. مطالعه تکنیک های ارتباطی امن که تنها به فرستنده و گیرنده در نظر گرفته شده یک پیام اجازه خواندن محتویات آن را می دهد، به رمزنگاری معروف است.

بیت کوین به عنوان جایگزینی برای ارزهای فیات موجود ایجاد شد که در نهایت می توانست به عنوان یک ارز جهانی شناخته شود. امروزه ارزهای فیات مانند پوند انگلیس و دلار آمریکا پرکارکردترین انواع پول در سطح جهانی هستند. ارزهای فیات از نظر عرضه و ایجاد توسط یک دولت ملی کنترل می شوند و از اعتماد و اعتماد به آن دولت حمایت می شوند.

با این حال بیت کوین از فناوری همتا به همتا برای تسهیل معاملات بین طرف هایی استفاده می کند که معتقدند دارایی در حال انتقال ارزش ذاتی دارد. P2P به تبادل مستقیم یک دارایی مانند بیت کوین بین افراد بدون دخالت یک مقام مرکزی اشاره دارد.

ویدیو معرفی بیت کوین

 

چرا بیت کوین؟

در طول قرن ۱۹ و ۲۰ بسیاری از محبوب ترین ارزهای جهان به مقادیر ثابت طلا یا دیگر فلزات گرانبها قابل تبدیل بودند. با این حال، بیشتر کشورها استاندارد طلا را بین دهه های ۱۹۲۰ تا دهه ۱۹۷۰ کنار گذاشتند که تا حدودی به دلیل سویه های تأمین بودجه دو جنگ جهانی و ناتوانی تولید جهانی طلا در حفظ توسعه اقتصادی بود.

همچنین پیش از این اشیاء با ارزش فیزیکی مانند طلا و نقره با کالاها و خدمات معامله می شد. با این حال، به دلیل اینکه دارایی های فیزیکی دست و پا گیر برای حمل و مستعد از دست دادن و سرقت بودند، بانک ها آن ها را برای کاربران حفظ کردند و یادداشت هایی تولید کردند که هلدینگ های بانکی کاربران را تأیید می کرد.

کاربران برای حفظ ارزش ارز خود و حفاظت از وجوه خود به بانک ها تکیه می کنند. با این وجود، بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۰۹، چندین بانک و دیگر سازمان های مالی در سراسر جهان شکست خوردند و دولت ها مجبور بودند آن ها را با هزینه مالیات دهندگان وثیقه بزنند.

شکست بانک ها (به عنوان نگهبان صندوق های عمومی) برجسته کرد که سیستم مالی مدرن چقدر می تواند شکننده باشد و نیاز به تمرکز زدایی از خدمات مالی برای افزایش تجربه مشتری. در نتیجه بیت کوین به عنوان پاسخی به بحران مالی بزرگ و اتکای جهان مالی به بانک ها به عنوان واسطه های تراکنش مالی دیده می شد.

ساتوشی ناکاموتو این فکر را داشت که بانک ها را از معاملات مالی خارج کند و آن ها را با یک سیستم پرداخت همتا به همتا جایگزین کند که نیاز به تأیید شخص ثالث نداشت و نیاز بانک ها به تسهیل هر معامله را از بین می رفت. زنجیره بلوکی که یک دفتر کل مبتنی بر شبکه است، این است که چگونه بیت کوین و دیگر رمزارزها اعتماد را توسعه می دهند.

همچنین بخوانید :   بهترین بازار خرسی یا ریزشی بیت کوین تاکنون ، چند نکته مهم

هنگامی که اولین بلوک که به بلوک پیدایش معروف است، در ۳ ژانویه ۲۰۰۹ استخراج شد، زنجیره بلوکی رسماً راه اندازی شد. یک هفته بعد اولین معامله آزمایشی صورت گرفت.

زنجیره بلوکی بیت کوین تنها در اختیار ماینر ها بود که معاملات بیت کوین را برای چند ماه اول وجود آن تأیید می کردند. بیت کوین در این مرحله ارزش پولی واقعی نداشت. ماینر ها — ماشین هایی که مشکلات پیچیده ریاضی را حل می کنند تا بیت کوین جدید را کشف کنند و تأیید کنند که تراکنش های موجود بیت کوین معتبر و دقیق هستند — بیت کوین را برای تفریح مبادله می کنند.

اولین معامله اقتصادی بیش از یک سال طول کشید تا کامل شود، زمانی که یک مرد فلوریدایی موافقت کرد که دو پیتزای ۲۵ دلاری پاپا جان برای ۱۰٬۰ بیت کوین در ۲۲ مه ۲۰۱۰ تحویل داده شود.

این روز از آن زمان به عنوان روز پیتزای بیت کوین جشن گرفته اند. قیمت یا ارزش اولیه دنیای واقعی بیت کوین به دلیل این تراکنش در چهار BTC به ازای هر پنی تعیین شد. مدیریت زنجیره تامین، برنامه ریزی منابع متقابل سازمانی، لجستیک، تجارت انرژی، DAOs یا سازمان های خودمختار غیرمتمرکز و بسیاری از برنامه های کاربردی دیگر در حال حاضر با بیت کوین در حال کاوش هستند.

درک بیت کوین: یک بازی حدس زدن شماره

کاغذ سفید بیت کوین را یک «سیستم نقدی الکترونیکی همتا به همتا» توصیف کرد. با توجه به الگوریتم ها، بیت کوین جدید تولید می شود و به کاربران کامپیوتری داده می شود که چالش های ریاضی از پیش مشخص شده را حل می کنند. مشکلات ریاضی به یک هش اشاره دارد که یک عدد هگلادسیمال ۶۴ رقمی است که کمتر یا برابر با هش هدف است. بنابراین، بیت کوین به سادگی یک عدد است، مانند 12345.

برای نشان دادن، بیایید فرض کنیم خانم رز یک صورتحساب ۱ دلاری از کیف پولش با شماره G6607081974P می کشد. هیچ لایحه دیگری شماره G6607081974P را ندارد، با توجه به اینکه سیستم فدرال رزرو (در ایالات متحده) در حداقل درجه صلاحیت عمل می کند. از آنجا که این پول ارزش چهره ای ۱ دلار دارد، خانم رز می تواند از آن برای خرید یک فنجان قهوه استفاده کند.

حالا، بیایید بگوییم دو نفر توافق دارند که لایحه R7607081974P در واقع 4000 دلار ارزش دارد. تنها تفاوت بیت کوین شماره ۱۲۳۴۵ و ۱ دلار عدد آنهاست. R7607081974P این است که لایحه 1 دلار وجود فیزیکی و ارزش چهره ای دارد که ارزش چیزی را دارد. از سوی دیگر بیت کوین هیچ ارزش ذاتی ندارد و به سادگی یک عدد است. عدد ممکن است ارزشی داشته باشد که دو نفر بر آن توافق کرده اند، اما هیچ ارزشی در خود و خود ندارد. از این رو بیت کوین توسط گروهی از افراد ایجاد می شود که یک بازی حدس شماره ای انجام می دهند.

بیت کوین اصل داستان

خب، بازی کردن این بازی در درجه اول چه نقطه ای دارد؟ بازی جالبی است زیرا تکنیکی است که با تأیید و امنیت تاریخچه تراکنش  به شبکه بیت کوین کمک می کند.

هر کسی که می خواهد تراکنش های جدید را به شبکه اضافه کند، ابتدا باید یک بازی را انجام دهد و برنده شود که قدرت محاسباتی می گیرد. در نتیجه یک مهاجم ایجاد هرگونه آسیب به شبکه را دشوار و پرهزینه خواهد دید.

بیت کوین چگونه کار می کند؟

کارکرد بیت کوین چیست و چگونه است؟

بیت کوین بر اساس یک زنجیره بلوکی است که یک دفتر کل دیجیتال توزیع کننده است. Blockchain یک بدنه پیوندی از داده ها است که از واحدهایی تشکیل شده است که بلوک هایی نامیده می شوند که حاوی اطلاعات مربوط به هر تراکنش هستند، مانند خریدار و فروشنده، زمان و تاریخ، ارزش کل و یک کد شناسایی منحصر به فرد برای هر مبادله.

ورودی ها در توالی زمانی به هم متصل می شوند و زنجیره دیجیتالی بلوک ها را تشکیل می دهند.

هنگامی که یک بلوک در زنجیره بلوکی آپلود می شود، در اختیار هر کسی قرار می گیرد که به آن نگاه می کند و در نتیجه به عنوان یک رکورد عمومی برای تراکنش های رمزارز عمل می کند. Blockchain غیر متمرکز است، به این معنی که یک نهاد واحد آن را کنترل نمی کند.

همچنین بخوانید :   فروش بیت کوین | چطور بیت کوین خود را بفروشیم؟ کجا بفروشیم؟

زنجیره دیجیتال بلوک ها شبیه به یک Google Doc است که هر کسی می تواند آن را ویرایش کند. متعلق به کسی نیست، اما هر کسی که لینک دارد می تواند به آن کمک کند. همانطور که افراد مختلف تغییراتی در آن ایجاد می کنند، کپی شما نیز به روز می شود.

در حالی که ایده هر کسی که قادر به ویرایش زنجیره بلوکی است ممکن است ناامن به نظر می رسد، این دقیقا همان چیزی است که بیت کوین را قابل اعتماد و امن می کند. برای گنجاندن در زنجیره بلوک بیت کوین، یک بلوک تراکنش باید توسط اکثریت ماینر ها بیت کوین اعتبار سنجی شود.

کدهای منحصر به فرد مورد استفاده برای شناسایی کیف پول و تراکنش های کاربران باید از الگوی رمزنگاری درست پیروی کنند. از آنجا که این کدهای منحصر به فرد هستند اعداد تصادفی طولانی، جعل آنها بسیار دشوار است.

تصادفی بودن آماری کدهای تأیید زنجیره بلوکی مورد نیاز برای هر تراکنش به طور چشمگیری احتمال انجام یک تراکنش تقلبی بیت کوین توسط هر کسی که به شبکه متصل است را به حداقل می رسد.

ماینر های بیت کوین چگونه کار می کنند؟

هاوینگ بیت کوین چیست؟

فرایند اضافه کردن تراکنش های جدید به زنجیره بلوکی بیت کوین به عنوان استخراج بیت کوین شناخته می شود. کار سختيه . ماینر ها بیت کوین یک تکنیک PoW را به کار می گیرند که در آن رایانه ها برای حل مشکلات ریاضی که تراکنش ها را اعتبار می بخشند رقابت می کنند.

به طور کلی ماینر ها تلاش می کنند تا یک عدد هگلادسیمال ۶۴ رقمی تولید کنند که به آن هاش گفته می شود که کمتر یا برابر با هش هدف است. نرخ هش بیت کوین نشان دهنده تعداد تخمینی هش های ایجاد شده توسط ماینر ها است که تلاش می کنند بلوک فعلی بیت کوین یا هر بلوک داده شده را حل کنند.

نرخ هش بیت کوین در هاش در ثانیه، یا H/s اندازه گیری می شود. ماینر ها نیاز به نرخ هش بالا، اندازه گیری شده در megahashes در ثانیه (MH/s)، gigahashes در ثانیه (GH/s) و terahashes در ثانیه (TH/s)، به معدن با موفقیت.

هش ریت بیت کوین

کد بیت کوین به ماینر ها با بیت کوین اضافی پاداش می دهد تا آن ها را تشویق کنند که برای حل معماها و حفظ کل سیستم به مسابقه ادامه دهند. این است که چگونه معاملات زنجیره بلوک جدید به سیستم اضافه شده است.

این حیاتی است که توجه داشته باشید که نرخ هش بیت کوین هیچ تحملی بر سرعت حل هر بلوک ندارد. ارزش دشواری معدن بیت کوین (تنظیم شده به سمت بالا یا پایین در هر بلوک) تضمین می کند که بلوک ها در یک بازه زمانی ثابت به نام زمان بلوک حل می شوند.

استخراج بیت کوین به طور قابل توجهی کمتر از یک بار سودآور است، و آن را حتی چالش برانگیزتر برای باز پس گرفتن هزینه های افزایش یافته مرتبط با کسب قدرت محاسباتی و اجرای آن با استفاده از برق است.

هنگامی که این سیستم برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ معرفی شد، ماینر ها هر بار که مقدار بیت کوین بالاتری نسبت به الان دریافت می کردند، تمبر دریافت می کردند. پاداش بلوک در نیمی از هر 210،000 بلوک نصف (تقریبا هر 4 سال).

نصف شدن بیت کوین

با افزایش تعداد تراکنش ها، مبلغی که ماینر ها برای هر تمبر پرداخت می کنند کاهش می یابد. تا سال ۲۱۴۰ انتظار می رود که تمام بیت کوین به گردش درآمده باشند و ماینر ها را با انتخاب کمی اما تکیه بر هزینه های تراکنش برای تبدیل سود حاصل از اعتبار بخشیدن به شبکه ترک کنند.

مزایای بیت کوین چیست؟

هیچ دولتی شبکه بیت کوین را کنترل نمی کند. هر بازیکن شرکت کننده در شبکه بیت کوین به طور خودکار عملیات پروتکل را تضمین می کند.

کاربران بیت کوین به طور قابل توجهی کنترل بیشتری بر اطلاعات شخصی و داده های مالی خود نسبت به کاربران ارزهای فیات و دیگر اشکال دیجیتالی پرداخت مانند کارت های اعتباری، در مقایسه با زیرساخت های مالی سنتی دارند.

آن ها همچنین با خطرات کمتری برای سرقت هویت نسبت به کاربران ارزهای فیات و دیگر اشکال دیجیتالی پرداخت مانند کارت های اعتباری مواجه هستند.

همچنین بخوانید :   تاریخچه بیت کوین | بیت کوین از چه زمانی شروع به کار کرد؟

هنگامی که کلاهبرداران به اطلاعات کافی در مورد هویت فرد مانند نام، آدرس های فعلی یا قبلی یا تاریخ تولد خود دسترسی پیدا می کنند، مرتکب سرقت هویت می شوند. خطر سرقت هویت در حالی که از کریپتو استفاده می کند به دلیل کلیدهای خصوصی رمزنگاری کم است که هویت یک کاربر را در پشت یک آدرس کیف پول بیت کوین که در معرض دید عموم قرار دارد پنهان می کند.

نرخ هش شبکه بیت کوین که اندازه گیری قدرت رایانه جمعی تجمیع درگیر در اعتبار بخشیدن به تراکنش ها بر روی زنجیره بلوکی بیت کوین در هر زمان است، به طور مداوم در حال شکستن رکوردها است.

خوشبختانه امنیت شبکه بیشتری برقرار شده است چرا که زنجیره بلوکی بیت کوین در برابر احتمال حمله ۵۱٪ مقاوم تر می شود و تضمین می کند که حقیقت مشترک دفتر کل زنجیره بلوکی محافظت می شود، اما تهدید حمله ۵۱٪ همیشه امکان پذیر است.

هنگامی که یک یا چند ماینر کنترل بیش از ۵۰٪ از قدرت معدن کاری یک شبکه، قدرت محاسباتی، یا نرخ هش را به دست می آورند، حمله ای ۵۱ درصدی رخ می دهد. در صورت موفقیت، ماینر ها مسئول به طور مؤثری شبکه و برخی تراکنش ها را بر روی آن کنترل می کنند.

حمله 51٪ به ماینر ها اجازه می دهد برای جلوگیری از معاملات جدید از ثبت، منع معاملات از اعتبار یا تکمیل، تغییر سفارش معامله، محدود کردن ماینر ها دیگر از سکه معدن و یا نشانه در داخل شبکه و معاملات معکوس به سکه های دو بار صرف.

به عنوان مثال یک وضعیت دو خرج به ماینر ها این امکان را می داد که هزینه چیزی با رمزارز را بپردازند و سپس معامله را بعداً معکوس کنند. این بدان معنی است که ماینر ها نگه داشتن هر چیزی که آنها خریداری شده، و همچنین رمزارز مورد استفاده در معامله، در نتیجه بیلکینگ فروشنده.

با رشد یک زنجیره بلوکی در اندازه، با این حال، حمله ماینر ها سرکش به آن دشوارتر می شود. در طرف دیگر، شبکه های کوچکتر ممکن است در برابر یک حمله بلوکی آسیب پذیرتر باشند.

معایب بیت کوین چیست؟

دولت ها ممکن است تلاش کنند استفاده و فروش بیت کوین را محدود، تنظیم یا غیرقانونی کنند، چرا که برخی حوزه های قضایی قبلاً انجام داده اند. علاوه بر این، نوسانات بیت کوین همیشه در اخبار است که دلیل بسیار مهمی برای جلوگیری از پذیرش بیت کوین به عنوان نوعی پرداخت برای بسیاری از معامله گران از آنجا که از کاهش قیمت می ترسند، است.

متاسفانه بیت کوین هنوز برای پرداخت عملیات غیرقانونی و پولشویی مورد استفاده قرار می گیرد. از سوی دیگر سازمان های مخفی در سراسر جهان امنیت سایبری و توانایی های جرم ضد کریپتو خود را افزایش می دهند.

برگشت ناپذیری تراکنش های بیت کوین همیشه چیز خوبی نیست. در صورت حمله، یک معامله خراب شده، یا تبادل تقلبی محصولات، می تواند به سرعت به یک مسئله بزرگ تبدیل شود. هر چیزی الکترونیکی باید برگشت پذیر باشد، بر اساس یک اصل اساسی از امور مالی مدرن.

اگر بیت کوین واقعا اینترنت اعمال شده به پول است، آن را نیز باید یک دکمه “پشت” ویژگی. فقط می توان از تقلب بدون دکمه undo/back جلوگیری کرد. با این حال، تقلب را می توان با یک گزینه undo پس از تحقق است که چیزی مشکوک اتفاق افتاده است و اصلاح آن را به حداقل می رسد.

در مقابل، در مورد سرقت BTC، یک سارق به کلید خصوصی نیاز دارد تا یک میلیون دلار بیت کوین را از یک شرکت گیرد. از آنجا که نقل و انتقالات تعادل BTC برگشت ناپذیر است، در صورت سرقت هکرها بیت کوین هیچ راهی برای پس گرفتن آن وجود ندارد.

همچنین رمز عبور کیف پول بیت کوین غیرقابل بازیابی است؛ اگر یک کاربر رمز عبور خود را فراموش کرده است، پول در کیف پول خود را بی ارزش خواهد بود.

از آنجا که صنعت جدید است و هیچ کتابچه راهنمای کاربر پسند وجود ندارد، تحقیقات خود را انجام دهید و مقالاتی مانند: ارز دیجیتال چیست؟ زنجیره بلوکی بیت کوین چیست؟ ، چگونه بیت کوین را خریداری کنیم، چگونه بیت کوین را استخراج کنیم و از کدام کیف پول بیت کوین استفاده کنیم؟ قیمت لحظه ای بیت کوین و … برای کسب اطلاعات بیشتر استفاده کنید.

منبع

اشتراک گذاری با دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.