لایت کوین چیست : راهنمای مبتدیان برای LTC و نحوه عملکرد آن

زمان مطالعه: 6 دقیقه

به طور گسترده ای Litecoin (LTC) به عنوان اولین ارز دیجیتال جایگزین در نظر گرفته می شود. این ارز در 13 اکتبر 2011 با هدف “نقره طلای بیت کوین” راه اندازی شد و همچنان یکی از بزرگترین ارزهای رمزنگاری شده با سرمایه بازار است.

درست مانند بیت کوین (BTC) ، Litecoin روی بلاک چین اوپن سورس اجرا می شود که توسط هیچ مرجع مرکزی کنترل نمی شود. هر اپراتور نود Litecoin یک کپی از هر بلاکچین دارد تا اطمینان حاصل کند که تراکنش های جدید با تاریخ معاملات آن مغایرت ندارد و ماینرها با قرار دادن آنها در بلاک های جدید استخراج شده ، به پردازش تراکنش های جدید کمک می کنند.

لایت کوین و بیت کوین چند تفاوت اساسی دارند. معاملات با Litecoin سریعتر انجام می شود و ارزد یجیتال عرضه بیشتری دارد.

از یک الگوریتم هش متفاوت برای حفظ ماینینگ برای همه استفاده می کند ، و اعتقاد بر این است که این تفاوت ها به LTC کمک کرده است تا در طول سالها یکی از ارزهای رمزنگاری شده برتر باقی بماند.

 

چه کسی لایت کوین را ایجاد کرد و چرا؟

Litecoin توسط فارغ التحصیل موسسه فناوری ماساچوست چارلی ایجاد شد.

لی مهندس سابق گوگل است که در سال 2011 به بیت کوین علاقه مند شد و پس از ایجاد Litecoin ، در سال 2013 به عنوان مدیر مهندسی به صرافی ارزدیجیتال Coinbase ملحق شد.

پس از پیوستن به صرافی کریپتو ، لی تا حد زیادی توسعه Litecoin را کنار گذاشت. در آن زمان ، او گفت که معتقد است کمک به مردم برای “داشتن بیت کوین و نگهداری بیت کوین” بسیار مهم است زیرا لایت کوین “آماده رشد” نیست.

در اواخر سال 2017 ، لی شرکت را ترک کرد تا توسعه LTC را به صورت تمام وقت دنبال کند. در حال حاضر ، او به عنوان مدیر عامل بنیاد Litecoin ، یک موسسه غیر انتفاعی است که به حمایت از ارز رمزنگاری شده اختصاص داده است.

در دسامبر 2017 ، او فاش کرد که تمام LTC خود را می فروشد و اهدا می کند ، زیرا اغلب او را متهم می کنند که در مورد این ارز رمزنگاری شده برای منافع شخصی توییت می کند. لایت کوین در آن زمان در بالاترین حد خود در حدود 350 دلار معامله می شد و این حرکت لی با انتقادات گسترده ای روبرو شد.

اما چرا Litecoin ایجاد شد؟ در اطلاعیه ای که توسط Litecoin در اکتبر 2011 در انجمن Bitcointalk منتشر شد ، لی خاطرنشان کرد که او می خواهد “با استفاده از بهترین نوآوری های بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری جایگزین که در آن زمان فعال بودند ،” سکه ای نقره ای برای طلا بیت کوین بسازد “. به

این ارز دیجیتال پس از آن پدیدار شد که لی در تلاش برای ایجاد یک چنگال از بلاک چین بیت کوین “با پایگاه داده بیت کوین بازی می کرد”. به گفته وی ، این “عمدتا یک پروژه جنبی سرگرم کننده” بود ، اما بعداً تکامل یافت.

Litecoin به دلیل نوآوری هایی که شامل ترکیبی از سرعت انتشار سریعتر بلاک و استفاده از الگوریتم هش Scrypt است ، از سایر ارزهای رمزنگاری جایگزین متمایز شد. همچنین تا حد زیادی از چیزی به نام premine اجتناب کرد ، که به سازندگان یک ارز رمزنگاری شده مبتنی بر بلاک چین اجازه می دهد قبل از راه اندازی پروژه برای عموم ، سکه استخراج کنند. Premining در ابتدا به عنوان راهی برای پاداش به سازندگان پروژه و تأمین بودجه توسعه آن مورد استفاده قرار گرفت.

همچنین بخوانید :   تاریخچه اتریوم و نگاهی به ظهور بلاک چین اتریوم

در آن زمان ، بسیاری از اعضای جامعه ارزهای جایگزین با راه اندازی عادلانه می خواستند ، مشابه راه اندازی بیت کوین. هنگامی که Litecoin راه اندازی شد ، لی این نگرانی ها را برطرف کرد و گفت که یک نفر یا گروهی که تعداد زیادی سکه را کنترل می کنند و از آنها به دلخواه استفاده می کنند “خلاف دید غیر متمرکز بیت کوین است”.

یک هفته قبل از راه اندازی LTC ، لی کد منبع و باینری خود را منتشر کرد تا مردم بتوانند قبل از شروع به کار آن را استخراج کنند. زمان راه اندازی از طریق نظرسنجی در انجمن Bitcointalk تعیین شد تا اعضا بتوانند زمان “مناسب آنها را انتخاب کنند”. همه می توانستند استخراج را همزمان شروع کنند ، زیرا تاریخ راه اندازی را می دانستند و برای شروع استخراج LTC واقعی باید یک تغییر ساده در پرونده های خود ایجاد می کردند.

با این حال ، Litecoin با یک پیش فرض کوچک ارائه شد. در مجموع 150 LTC به عنوان بلوک پیدایش – اولین بلوک در شبکه – و دو بلوک بعدی برای تأیید اعتبار آن در ابتدا استخراج شد. هنگامی که Litecoin راه اندازی شد ، پاداش استخراج یک بلوک 50 LTC بود که در آن زمان اساساً بی ارزش بود.

 

تفاوت بین لایت کوین و بیت کوین

در حالی که Litecoin با هدف “نقره” دیجیتال راه اندازی شد ، درست مانند BTC ، این ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک چین (P2P) است که برای رفع برخی کاستی های درک شده در بیت کوین طراحی شده است.

 

هدف این بود که با انجام معاملات سریعتر از بلاک چین بیت کوین ، پذیرش پرداخت LTC را برای تجار آسان کند. به طور متوسط ​​، استخراج یک بلوک Litecoin دو دقیقه و نیم طول می کشد ، یک چهارم 10 دقیقه بیت کوین. این بدان معناست که تجار که فقط معاملات امن انجام می دهند مجبور نیستند یک ساعت کامل منتظر شش تأیید در شبکه باشند.

در حالی که در اینجا یک معامله امنیتی وجود دارد ، تجار همچنین می توانند منتظر بمانند تا تأییدیه های شبکه بیشتر هنگام استفاده از Litecoin ایمن تر شوند. از آنجا که بلاک ها در Litecoin چهار برابر سریعتر هستند ، مشکل استخراج در شبکه آن سریعتر تنظیم می شود ، تقریباً هر سه و نیم روز.

 

برای تقلید از مسیر نسل بیت کوین ، رویدادهای نصف شدن Litecoin نیز تغییر کرد. در حالی که نسل بیت کوین هر 210،000 بلوک را نصف می کند ، نسل Litecoin هر 840،000 بلوک را نصف می کند. به طور مشابه ، برای اطمینان از اینکه آخرین Litecoin در زمان استخراج آخرین بیت کوین استخراج شده است ، میزان عرضه LTC 84 میلیون سکه است.

 

مقایسه بین شبکه های بیت کوین و لایت کوین

 

در حالی که بیت کوین از یک الگوریتم هش SHA-256 استفاده می کند ، Litecoin از یک الگوریتم هش Scrypt ، یک تابع مشتق از کلید رمز عبور ، استفاده می کند. به گفته Tarsnip ، عملکرد مشتق کلیدی Scrypt “برای استفاده در سیستم پشتیبان گیری آنلاین Tarsnap توسعه یافته است و به گونه ای طراحی شده است که در برابر حملات سخت افزاری سخت افزاری ایمن تر از توابع جایگزین باشد.”

این برنامه به طور خاص برای جلوگیری از حملات احتمالی از طریق استفاده از سخت افزارهای خاص ماینینگ ، مانند مدارهای مخصوص برنامه (ASIC) توسعه داده شد ، زیرا در ابتدا تصور می شد که بیت کوین در برابر چنین حملاتی آسیب پذیر است.

همچنین بخوانید :   ویتالیک بوترین ، خالق اتریوم کیست؟

الگوریتم اجماع لایت کوین در تلاش برای خنثی سازی رقابت احتمالی تسلیحات استخراج ، حافظه زیادی دارد. در عمل ، آن مسابقه تسلیحاتی هرگز رخ نداد و سخت افزارهای استخراج تخصصی برای استفاده در شبکه Litecoin توسعه یافته است.

 

لایت کوین از ویژگی های جدیدی استفاده می کند

تلاش های اولیه این ارز رمزنگاری شده با پیاده سازی چندین ویژگی ارائه شده و بعداً در شبکه بیت کوین پیاده سازی شده است. این بهبودها اغلب به نظر می رسد که به اطمینان از این که شبکه می تواند معاملات بیشتری را در ثانیه انجام دهد ، بدون قربانی عدم تمرکززدایی و اطمینان از حریم خصوصی هنگام معامله ، کمک کند.

شاهد جداگانه (Segwit)

بیت کوین و لایت کوین تا حدودی مشابه هستند و به همین ترتیب ، هر دو می توانند ارتقاء یکسانی داشته باشند. لایت کوین اغلب این موارد را اولین بار می پذیرد ، زیرا یک خطای بزرگ در شبکه آن آسیب کمتری نسبت به شبکه بیت کوین ایجاد می کند. ارزش بازار لایت کوین از لحاظ تاریخی از بیت کوین کم کرده است.

یکی از اولین ویژگی هایی که قبل از افزودن به بیت کوین روی بلاک چین Litecoin اجرا شد ، Segregated Witness (SegWit) بود. در حالی که SegWit برای اولین بار در سال 2015 برای بیت کوین پیشنهاد شد ، Litecoin ابتدا این فناوری را پذیرفت. بعد از اینکه هیچ حادثه مهمی در LTC مشاهده نشد ، این فناوری به بیت کوین اضافه شد.

SegWit اساساً با “تفکیک” داده های امضای دیجیتال در هر تراکنش (شاهد) خارج از آن ، با استفاده بهتر از فضای محدود ، به مقیاس ارزهای رمزنگاری شده کمک می کند. این برنامه برای حل مسائل مقیاس پذیری بیت کوین توسعه داده شده است.

Litecoin SegWit را در اوایل سال 2017 پذیرفت و به دلیل موفقیتی که این ویژگی در بلاک چین خود داشت ، پیاده سازی آن از بیت کوین پشتیبانی کرد. در ابتدا ، SegWit به سرعت در Litecoin پذیرفته شد ، بسیار بیشتر از بلاک چین بیت کوین. تصویب آن به تدریج در هر دو شبکه افزایش یافته است.

 

شبکه صاعقه

شبکه Lightning یا صاعقه یک راه حل مقیاس بندی است که اساساً یک لایه اضافی در بالای بلاک چین ارزهای رمزنگاری شده ایجاد می کند ، که در آن تراکنش ها سریع و هزینه ها کم است. آن لایه اضافی شامل کانال های پرداخت ایجاد شده توسط کاربر است. در ابتدا برای پیاده سازی روی بلاک چین بیت کوین طراحی شده بود.

مانند SegWit ، این شبکه برای اولین بار بر روی Litecoin اجرا شد که بسیاری از آنها برای آزمایش شبکه Lightning در یک محیط اقتصادی واقعی استفاده کردند. محلول مقیاس بندی لایه دو بحث برانگیز است. به گفته منتقدان ، این برنامه کاربران را به سمت کیف پول های غیر حضوری سوق می دهد ، که در آن کاربران باید گره خود را اجرا کنند.

پذیرش شبکه Lightning Litecoin تا حدی کند بوده است در حالی که پذیرش شبکه Lightning بیت کوین در ماه های اولیه رشد چشمگیری داشته است. دلیل کاهش سرعت LTC ممکن است هزینه های پایین تراکنش لایه پایه باشد.

اولین مبادله اتمی خارج از زنجیره بین شبکه های بیت کوین و لایت کوین در سال 2017 با موفقیت به پایان رسید. چارلی لی پیشنهاد کرد که Litecoin می تواند کاربران را در شبکه Lightning هنگامی که بلاکچین بیت کوین متراکم شده و هزینه ها زیاد است ، سوار کند.

همچنین بخوانید :   در پی حمله به اتریوم ، سولانا و آربیتروم آفلاین شدند در حالی که اتریوم از حمله فرار می کند

 

MimbleWimble

پروتکل MimbleWimble یک پیاده سازی اصلاح شده از الگوریتم اثبات کار (PoW) است که زیربنای بلاک چین ارزهای رمزنگاری شده است. از شناسایی ورودی ها و خروجی های مربوط به معاملات جلوگیری می کند ، حریم خصوصی را افزایش می دهد و قابلیت ردیابی را مبهم می کند.

Litecoin در اکتبر 2020 یک آزمایش شبکه MimbleWimble را راه اندازی کرده است ، و توسعه دهنده اصلی آن بر روی سهولت آزمایش “کاربران غیر فنی Litecoin” تمرکز کرده است. شایان ذکر است که هیچ اجماعی در مورد بهترین روش استفاده از پروتکل MimbleWimble در Litecoin یا Bitcoin وجود ندارد.

برخی از توسعه دهندگان معتقدند ادغام MimbleWimble با پروتکل بیت کوین می تواند منجر به نتایج نامطلوب شود و بسیار دشوار خواهد بود. در نتیجه ، برخی پیشنهاد کرده اند که می تواند به عنوان سایدچین برای Litecoin یا Bitcoin اجرا شود.

 

موارد استفاده از لایت کوین

Litecoin یکی از اولین ارزهای رمزنگاری جایگزین موفق بود و با گذشت زمان ، با انتقاداتی مواجه شد که ارزش پیشنهادی مشخصی نداشت. از آنجا که عرضه محدودی دارد و به عنوان “نقره طلا بیت کوین” به بازار عرضه شده است ، کاربران را به خود جلب کرده است.

تورم لایت کوین از طریق مکانیسم نصف شدن کنترل می شود. از زمانی که در سال 2011 ایجاد شد ، بلاکچین آن به اندازه کافی ایمن شده است تا از 51 درصد حملات جلوگیری کند ، این اتفاق زمانی رخ می دهد که یک نهاد یا نهادهای استخراج کننده بیش از 51 درصد از قدرت محاسباتی را که شبکه را ایمن می کند و از آن برای تغییر بلاک چین استفاده می کنند ، ایجاد کنند. تاریخ.

قابلیت اطمینان آن عامل مهمی است که به نفع آن است. از آنجا که هیچ گونه بهره برداری عمده ای نداشته است ، در واقع به عنوان “نقره” دنیای ارزهای رمزنگاری شده در نظر گرفته می شود: یک ارز رمزنگاری معتبر که می تواند برای انجام معاملات با هزینه نسبتاً کم مورد استفاده قرار گیرد.

این ارز دیجیتال در حال حاضر در بین سرمایه گذاران و معامله گران نیز محبوب است که برای حدس و گمان قیمت آن به کاهش عرضه و کاهش انتشار آن متکی هستند. با توجه به قابلیت اطمینان آن ، LTC ممکن است در سبد سهام مورد استفاده قرار گیرد تا سرمایه گذاران بدون هیچ گونه شگفتی منفی در معرض تحرکات بازار رمزنگاری قرار بگیرند.

حفظ حریم خصوصی در شبکه Litecoin بسیار آسان تر از شبکه هایی است که هزینه تراکنش بالاتری دارند ، زیرا هزینه جابجایی وجوه کمتر است. همچنین برای پرداخت کالا و خدمات استفاده می شود ، زیرا اکثر پردازنده های پرداخت ارزهای رمزنگاری شده از آن پشتیبانی می کنند.

لایت کوین یک ارز رمزنگاری بسیار مایع است که در اکثر صرافی های ارزهای رمزنگاری شده موجود است و برای معامله گران ایده آل است. از آنجا که معاملات در شبکه آن نسبتاً ارزان است ، برخی حتی از آن برای جابجایی وجوه بین صرافی های مختلف یا بسترهای وام دهی استفاده می کنند تا از هزینه های بالای تراکنش در شبکه هایی مانند بیت کوین یا اتریوم جلوگیری شود.

شبکه Litecoin به طور مداوم روزانه بیش از 100،000 تراکنش را پردازش می کند و معمولاً بین 200،000 تا 300،000 آدرس فعال دارد. اگرچه به اندازه شبکه بیت کوین محبوب نیست ، اما قابلیت استفاده از آن غیرقابل انکار به نظر می رسد.

اشتراک گذاری با دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.