ویتالیک بوترین ، خالق اتریوم کیست؟

زمان مطالعه: 9 دقیقه

ویتالیک بوترین نویسنده و برنامه نویس روسی-کانادایی است و از سال 2011 در جامعه بیت کوین فعالیت می کند ، در مجله بیت کوین بنیان گذاری و مقاله می نویسد. او در درجه اول به عنوان پشت سر Ethereum شناخته می شود ، یک بستر بلاک چین که به عنوان یک رایانه جهانی برای برنامه های غیر متمرکز یا DApps عمل می کند.

بوترین در سال 2013 به مدت شش ماه در سراسر جهان سفر کرد تا با توسعه دهندگان بیت کوین (BTC) صحبت کند. او فهمید که می تواند با تکرار روی بلاک چین بیت کوین ، نسخه جدید و احتمالاً برتر را بسازد. برای توضیح این ایده ، او بیت کوین را به یک ماشین حساب و یک بلاک چین آینده به یک تلفن هوشمند متصل کرد و از همان اصل بهبود قدرت سیستم با ایجاد کاربرد عمومی در شبکه های بلاک چین استفاده کرد. بیت کوین اولین ارز رمزنگاری شده در جهان است ، در حالی که اتر (ETH) یک ارز دیجیتالی است که بر اساس شبکه بلاک چین اتریوم ساخته شده است.

بوترین اتریوم را ایجاد کرد ، بلاکچینی که از عملکردهای مختلفی از جمله توسعه برنامه ها و برنامه ها با قدرت ارزهای رمزنگاری شده مانند اتر پشتیبانی می کند. قراردادهای هوشمند ، که در اصل برنامه هایی هستند که می توانند ذخیره و در پلتفرم Ethereum ذخیره شوند ، نحوه انجام این کار را نشان می دهد.

 

دوران کودکی ویتالیک بوترین

ویتالیک در 31 ژانویه 1994 در کلومنا ، استان مسکو ، روسیه متولد شد. او تا شش سالگی در روسیه زندگی می کرد و سپس والدینش تصمیم گرفتند برای یافتن فرصت های شغلی بهتر به کانادا مهاجرت کنند.

هنگامی که او در کلاس سوم دبستان کانادایی بود ، در برنامه ای برای افراد مستعد قرار گرفت. در حالی که در برنامه بود ، ویتالیک به سرعت متوجه شد که مهارت ها و استعدادهای خاص او او را تا حدودی برای همسالان و حتی معلمانش عجیب کرده است. او به طور طبیعی مستعد ریاضیات و برنامه نویسی بود ، علاقه زیادی به اقتصاد داشت و می توانست اعداد سه رقمی را دو برابر سریعتر از افراد معمولی در سر خود اضافه کند.

بوترین با گردهمایی های اجتماعی و رویدادهای فوق برنامه بیگانه بود. همانطور که او به خاطر می آورد ، بسیاری از مردم در مورد او صحبت می کردند مانند یک نابغه ریاضی. سپس چهار سال را در مدرسه آبلارد گذراند ، یک دبیرستان خصوصی در تورنتو. مدرسه نگرش و نتایج وی را به شدت تغییر داد. در آبلارد ، او گرسنگی علامت تجاری خود را برای یادگیری ایجاد کرد و اساساً دانش را هدف اصلی خود در زندگی قرار داد.

به غیر از دانشگاهیانش ، او با خوشحالی در سال های 2007 تا 2010 بازی World of Warcraft (WoW) را بازی کرد. با این حال ، هنگامی که بلیزارد تصمیم گرفت جزء آسیب را از مهارت Siphon Life مورد علاقه خود حذف کند ، آن شب او را به خواب کشید. ویتالیک متوجه شد که خدمات متمرکز تا چه حد وحشتناک می تواند باشد ، و World of Warcraft را کنار گذاشت.

 

زندگی دانشجویی

در حالی که به دنبال مسیر جدیدی در زندگی بود ، ویتالیک در سال 2011 با بیت کوین روبرو شد. او در ابتدا مشکوک بود و نمی توانست ببیند که چگونه می تواند ارزش داشته باشد اگر هیچ پشتوانه فیزیکی نداشته باشد. اما با گذشت زمان ، او بیشتر آموخت و مجذوب شد.

او می خواست با دستیابی به برخی از نشانه ها به طور رسمی به این اقتصاد تجربی جدید بپیوندد ، اما نه قدرت محاسباتی برای استخراج آنها و نه پول نقد برای خرید بیت کوین را نداشت. بنابراین ، او در انجمن های مختلف به دنبال کار در بیت کوین بود و سرانجام شروع به نوشتن مقاله برای یک وبلاگ کرد و در ازای هر مقاله ، حدود پنج بیت کوین به دست آورد.

در عین حال ، او تمام جنبه های مختلف اقتصادی ، تکنولوژیکی و سیاسی ارز رمزنگاری شده را بررسی کرد. مقاله های او میهای آلیسیه ، یکی از علاقه مندان به بیت کوین در رومانی را به خود جلب کرد ، که منجر به تاسیس مشترک مجله بیت کوین در اواخر سال 2011 شد. او بیش از 30 ساعت در روز مشغول نوشتن ، مسافرت و کار بر روی رمزنگاری بود و از این رو ، تصمیم به ترک دانشگاه گرفت.

او با نگاه کردن به پروژه های مختلف رمزنگاری به سراسر جهان سفر کرد و در نهایت تشخیص داد که آنها بیش از حد بر روی کاربردهای خاص تمرکز کرده اند و به اندازه کافی گسترده نیستند.

پس از بررسی پروتکل هایی که این پروژه ها از آن استفاده می کردند ، ویتالیک متوجه شد که می توان با جایگزینی همه عملکردهای خود با یک زبان برنامه نویسی کامل تورینگ ، به طور گسترده ای کارهایی را که پروتکل ها انجام می دهند تعمیم داد. در علوم کامپیوتر ، یک زبان برنامه نویسی تورینگ کامل ، رایانه را قادر می سازد تا با توجه به الگوریتم مناسب و مقدار زمان و حافظه لازم ، هر مشکل خاصی را حل کند. پس از رد پروژه های موجود ، او تصمیم گرفت خودش این کار را انجام دهد –  و اتریوم را خلق کند.

همچنین بخوانید :   چطور بیت کوین بخریم و از کجا بخریم؟ جدیدترین آموزش 2021

 

تولد اتریوم

در اواخر سال 2013 ، ویتالیک بوترین ایده خود را در یک کاغذ سفید توضیح داد و آن را برای چند نفر از دوستان خود ارسال کرد که حتی بیشتر آن را به اشتراک گذاشتند. در نتیجه ، حدود 30 نفر برای بحث در مورد این مفهوم با ویتالیک تماس گرفتند. در ابتدا ، ایده پشت اتریوم هنوز بسیار در مورد ارزهای دیجیتال بود. با گذشت زمان ، چشم انداز تغییر کرد و در پایان ژانویه 2014 ، تیم متوجه شد که ایجاد ذخیره سازی غیرمتمرکز فایل نسبتاً آسان است و مفاهیمی مانند ثبت نام را می توان تنها با چند خط کد زنده کرد.

این پروژه در ژانویه 2014 به صورت عمومی اعلام شد و تیم اصلی آن شامل ویتالیک بوترین ، میهای آلیس ، آنتونی دی یوریو ، چارلز هاسکینسون ، جو لوبین و گاوین وود بود. بوترین همچنین اتریوم را در یک کنفرانس بیت کوین در میامی روی صحنه ارائه کرد. چند ماه بعد ، تیم تصمیم گرفت برای تأمین هزینه توسعه ، یک سکه اولیه (ICO) از Ether ، نشانه اصلی شبکه Ethereum ، برگزار کند. تقریباً در همان زمان ، ویتالیک خود یارانه بورسیه Thiel را 100،000 دلار دریافت کرد.

این تیم بیش از 31000 BTC از فروش ETH جمع آوری کرد که در آن زمان حدود 18 میلیون دلار بود. تیم اتریوم بنیاد اتریوم ، یک سازمان غیرانتفاعی مستقر در سوئیس را تأسیس کرد که وظیفه آن نظارت بر توسعه نرم افزار منبع باز اتریوم بود. با وجود برخی آشفتگی ها ، کمپین تأمین سرمایه جمعی اتریوم موفق بود.

به طور کلی ، طراحی اتریوم به منظور رعایت چند اصل از جمله سادگی ، جهانی بودن ، مدولار بودن ، چابکی ، عدم تبعیض و عدم سانسور است.

 

اصول طراحی اتریوم

 

شبکه اتریوم مرتباً ارتقا می یابد تا معماری اصلی خود مانند ارتقاء لندن و برلین و هارد فورک شانگهای آینده را بهبود بخشد. این به روز رسانی ها چندین تغییر شبکه را برای ادامه پیشرفت طبیعی اتریوم به سمت اتریوم 2.0 (Eth2) ، که به آن Serenity نیز می گویند ، گرد می آورد.

 

مبارزات اتریوم

حمله DAO

علاوه بر ایجاد برنامه های غیر متمرکز (DApps) و موارد کاربردهای مختلف دیگر ، بستر Ethereum کاربران را قادر می سازد تا DAO (سازمانهای مستقل غیر متمرکز) را راه اندازی و اجرا کنند. DAO بیش از 150 میلیون دلار در ETH از بیش از 11000 عضو جمع آوری کرد. با این حال ، DAO به دلیل نقص در پایگاه کد آن هک شد.

به همین دلیل ، ویتالیک بوترین از ایجاد یک چنگال نرم در شبکه اتریوم که شامل قطعه کد بود ، حمایت کرد و مهاجم را در لیست سیاه قرار داد و از انتقال پول های سرقت شده جلوگیری کرد. با این حال ، طبق مقررات قرارداد هوشمند ، مهاجم (یا شخصی که خود را هکر نشان می دهد) نامه ای سرگشاده به جامعه اتریوم نوشت و ادعا کرد که این وجوه به صورت قانونی به دست آمده است. مهاجم در ادامه اظهار داشت که هر کسی که بخواهد اتر را تصرف کند با پیامدهای قانونی روبرو خواهد شد.

در نتیجه ، بلاک چین اتریوم برای بازگرداندن وجوه دزدیده شده سخت بود (اما همه موافق نبودند) ، و در نتیجه شبکه به دو بلاک چین تقسیم می شود: اتریوم یا ETH (بلاک چین جدیدتر) و اتریوم کلاسیک یا ETC (بلاک چین اصلی). این بسیار بحث برانگیز بود زیرا بلاک چین ها تغییر ناپذیر و مقاوم در برابر سانسور هستند. این سناریو مشکلات فنی را به وجود آورد و مبانی اخلاقی و فلسفی فناوری – و همچنین انعطاف پذیری رهبری پروژه اتریوم را زیر سوال برد.

ETH محبوب تر از ETC است و از حمایت Enterprise Ethereum Alliance پشتیبانی می کند که بیش از 200 عضو دارد ، از جمله تیتان های مالی مانند JPMorgan و Citigroup. تمایز دیگر این است که زنجیره اتریوم از روش اثبات کار (PoW) به روش اثبات سهام (PoS) در حال حرکت است تا شبکه اتریوم را سریعتر ، کارآمدتر و قادر به افزایش مقیاس معاملات به طور چشمگیری کند.

در گذشته ، بدیهی است که ویتالیک بوترین ، توسعه دهندگان Etheruem و جامعه جهانی تصمیماتی را اتخاذ کردند که بقای بلاک چین را در روزهای اولیه آن تضمین می کرد. از زمان هک DAO اهمیت اتریوم به عنوان ستون بلاک چین ، ارزهای رمزنگاری شده و منابع مالی غیر متمرکز افزایش یافته است.

 

ویتالیک بوترین : چرا ارتقاء اتریوم 2 مهم است؟

انتظار می رود اتریوم 2.0 چندین بهبود قابل توجه را در اکوسیستم موجود از جمله هزینه ، سرعت ، عملکرد و نگرانی های استخراج کننده به ارمغان آورد. ویتالیک متوجه شد که نسخه فعلی اتریوم قربانی موفقیت های خود شده است ، زیرا تقاضا هزینه های شبکه را به بالاترین حد خود رسانده است ، و عمده معاملات را برای کاربران معمولی بسیار گران کرده است.

همچنین بخوانید :   در پی حمله به اتریوم ، سولانا و آربیتروم آفلاین شدند در حالی که اتریوم از حمله فرار می کند

علاوه بر این ، اتریوم بیشتر یک پلت فرم مفید مانند اکوسیستم برنامه اپل است زیرا بسیاری از چیزهای دیگر که مردم در فضای اتریوم ایجاد می کنند وجود دارد.

با این وجود ، توانایی بلاک چین در انجام همه تراکنش ها با مشکل مواجه است ، بنابراین همه مقیاس پذیری و اثبات سهام که تیم اتریوم در زمینه فناوری انجام می دهد بسیار مهم است. در مقایسه با پارادایم اثبات کار قبلی ، اثبات سهام امکان انجام معاملات سریعتر و کاهش کارمزد را می دهد. رویکرد اثبات سهام به سرمایه گذاران اتریوم اجازه می دهد تا دارایی های خود را در “مجموعه سهام” “سهام” بگذارند تا پاداش دریافت کنند و دارایی های خود را در طول زمان ایجاد کنند.

بوترین در ماه مه در فستیوال مجازی Fintech جشنواره StartmeupHK 2021 اشاره کرد که ساخت اتریوم بیشتر از آنچه انتظار داشت به طول می انجامد. وی اظهار داشت که تیم اتریوم تخمین زده است که اثبات سهام یک سال به طول می انجامد ، در حالی که شش سال به طول انجامید.

بوترین بر اهمیت داشتن “امیدوار کننده ترین راه حل” اتریوم برای مقیاس پذیری بلند مدت به عنوان ارتقاء متمایز از بقیه به دلیل خطرات احتمالی تأکید کرد. این ویژگی طولانی مدت مورد انتظار Sharding نامیده می شود. Sharding فرایند تقسیم افقی پایگاه داده برای توزیع بار ، کاهش ازدحام شبکه و افزایش تراکنش ها در ثانیه است. انتظار می رود زنجیره های خرده ذخیره و دسترسی اطلاعات اتریوم را افزایش دهند.

تغییر قابل توجه در شبکه جدید ، از سوی دیگر ، نشان دهنده حرکت یک طرفه از برنامه ریزی غیر متمرکز توسط معدنچیان و توسعه دهندگان به ویتالیک بوترین و همکارانش است. همچنین انتظارات خریداران از دریافت سود سهام متناسب با موقعیت مالکیت شبکه آنها را تغییر می دهد. در نتیجه ، اتر بسیار شبیه امنیت سرمایه گذاری می شود تا پول شبکه غیر متمرکز.

 

بوترین در چین

با وجود موضع پیچیده و اغلب متناقض دولت چین در مورد بیت کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده ، فناوری بلاک چین و پلتفرم اتریوم به طور فعال توسط مشاغل کوچک و بزرگ در سراسر کشور مورد استفاده قرار می گیرد. شخصیت ویتالیک در این پیشرفت نقش دارد ، به ویژه با توجه به اینکه او با استفاده از یک برنامه در تلفن خود فقط در چند ماه موفق به یادگیری زبان چینی شد.

در چین ، اتریوم در حال تحقیق و ادغام در سطوح نهادی است. به عنوان مثال ، دانشگاه پکن ، دانشگاه شماره 1 چین ، در حال ایجاد آزمایشگاه اتریوم است که بر روی بهبود پروتکل و موارد استفاده از برنامه ها در زنجیره های تأمین چینی و بازارهای انرژی کار می کند. ضرابخانه رویال چینی ، واحد زیرمجموعه چاپ و ضرب اسکناس چین ، در حال آزمایش استاندارد توکن ERC-20 اتریوم و قراردادهای هوشمند برای دیجیتالی شدن یوان چین است. همچنین شرکت ها و استارتاپ های متعددی وجود دارد که برخی از آنها اعضای مingسس اتحادیه Enterprise Ethereum هستند که منابع خود را بر تحقیق و اجرای جنبه های مختلف پلتفرم اتریوم متمرکز کرده اند.

در ماه مه 2016 ، 11 بورس کالاهای منطقه ای ، بورس سهام و مبادلات دارایی های مالی اتحادیه ChinaLedger را ایجاد کردند. هدف ایجاد یک پروتکل بلاک چین منبع باز است که توسعه دهندگان می توانند در آینده بر اساس آن مطابق با الزامات مقررات نسبتاً منحصر به فرد چین عمل کنند. کمیسیون اینترنتی انجمن اوراق بهادار چین در نقش مشاوره ای فعالیت می کند و اعضای برجسته جامعه بلاک چین ، از جمله ویتالیک بوترین ، به عنوان مشاور فعالیت می کنند.

علاوه بر این ، ویتالیک همچنین یک شریک عمومی در Fenbushi Venture Capital است ، اولین و برجسته ترین شرکت سرمایه مستقر در چین که منحصراً در شرکت های دارای بلاک چین سرمایه گذاری می کند.

 

بوترین در روسیه

مفهوم اصلی ارزهای رمزنگاری شده-ماهیت غیر متمرکز و غیرقابل کنترل آنها-تا حدودی سرکش و ضد نظام است ، که به نظر می رسد برعکس آنچه روسیه نشان می دهد است ، و بوترین را به فردی فوق العاده برجسته و مورد توجه در روسیه تبدیل کرده است.

در آگوست 2017 ، بیش از 5،000 نفر برای سخنرانی ویتالیک در مرکز نوآوری Skolkovo در مسکو گرد هم آمدند. وی اشاره کرد که روسیه در زمینه تحقیق و آزمایش فناوری های بلاک چین در کنار انگلستان و سنگاپور جزو سه کشور برتر است. علاوه بر این ، مسکو دارای یکی از خوشه های عظیم گره ها در کل شبکه اتریوم است.

 

ویتالیک همچنین با اشاره به اینکه ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه از بلاک چین آگاه است ، گفت: این بدان معناست که هیاهو در مورد این فناوری در اوج خود است. بوترین در سفر خود با پوتین ملاقات کرد ، برخی رسانه ها ادعا کردند که این دیدار یکی از شرایط ویتالیک برای این سفر بود.

همچنین بخوانید :   شبکه هارمونی (ONE) و اجرای بروز رسانی Chainlink Bridge در 29 شهریور 1400

در این دیدار ، بوترین فرصت های استفاده از فناوری هایی را که در روسیه توسعه داده بود ، توصیف کرد و رئیس جمهور از این ایده حمایت کرده است.

در اکتبر 2017 ، بزرگترین بانک دولتی روسیه Sberbank اعلام کرد که به اتحادیه Enterprise Ethereum پیوست. قبل از آن ، تنها شرکت روسی در اتحاد QIWI بود – ارائه دهنده خدمات پرداخت الکترونیکی.

در حال حاضر ، Sberbank گزارش داده است که با تنظیم کننده ها ، وزیر اقتصاد ، سایر بانک های روسیه و اتاق بازرگانی بین المللی روسیه کار می کند و آزمایش اعتبار اسنادی “هوشمند” و ضمانت نامه را به پایان رسانده است.

در سفر خود به روسیه در آگوست 2017 ، بوترین همچنین با ولادیسلاو مارتینوف ، مدیرعامل شرکت Yota Services ، یک شرکت ارتباطات و ارتباطات تلفن همراه مستقر در روسیه ، به توافق رسید. این قرارداد مستلزم ایجاد یک نهاد جدید-Ethereum Russia-است که آموزش ، رویدادها و معماری را برای بانک دولتی دولتی Vneshtorgbank یا بانک VTB ارائه می دهد.

علاوه بر این ، بانک VTB مرکز جدیدی را برای تحقیقات بلاک چین در دانشگاه ملی علم و فناوری (MISiS) تأمین کرد که اتریوم روسیه نیز از آن حمایت می کند. هدف مرکز جدید ارائه راه حل برای خدمات دولتی و همکاری با نهادهای دولتی و شرکتی بود.

 

تلاش ها و جوایز بشر دوستانه

در 12 مه 2021 ، ویتالیک بوترین به دلیل اهداء 1.2 میلیارد دلار به صندوق امدادرسانی COVID-19 هند و قرار دادن بند روی سکه های میم سگ (که به کیف پول عمومی اترسکان هدیه داده شده بود) مورد تقدیر قرار گرفت. این نشانه ها شامل Akita Inu (AKITA) ، Shiba Inu (SHIB) و Dogelon Mars (ELON) بود. مهمترین پرداخت ، 13292 ETH ، به Givewell ، خدمات ارزیابی خیریه غیر انتفاعی ارسال شد.

بنیاد Methuselah ، که بر عمر بیشتر مردم تمرکز دارد ، 1000 ETH و 430 میلیارد توکن ELON دریافت کرد. وی 1050 ETH به موسسه تحقیقاتی هوش ماشین اهدا کرد ، که به منظور اطمینان از تأثیر خوب هوش مصنوعی بر جامعه اختصاص یافته است.

بوترین جایزه فلوشیپ Thiel را در سال 2014 دریافت کرد تا پروژه های علمی و فنی ابتکاری خود را زنده کند. او همچنین در سال 2014 برنده جایزه فناوری جهانی شبکه (WTN) برای نرم افزار فناوری اطلاعات شد و مارک زاکربرگ از فیس بوک را شکست داد.

او همچنین به فهرست Fortune 40 under 40 و Forbes 30 under 30 list رسید. در سال 2018 ، دانشگاه بازل به بوترین درجه افتخاری اعطا کرد. در Dies Academicus – جشن سالانه تاسیس دانشگاه – از طرف دانشکده تجارت و اقتصاد این موسسه به دلیل فعالیت در زمینه توسعه بلاک چین مورد تقدیر قرار گرفت.

 

برنامه های بوترین برای آینده

بوترین انتظار دارد که اتریوم در ده سال آینده بر “متاورس” فرمانروایی کند. metaverse ایده ای برای دنیای مجازی وسیع است که در آن مردم می توانند با یکدیگر و با اشیاء دیجیتالی به عنوان آواتار ارتباط برقرار کنند.

به گفته وی ، اتریوم به طرز شگفت انگیزی بخشی اساسی از Metaverse است زیرا اینترنت به علاوه حالت مشترک اجازه می دهد تا اشیا بین پلتفرم ها جریان یابند. به طور کلی ، او معتقد است که اکوسیستم سرویس نام اتریوم (ENS) یک نام کاربری وب 3.0 برای همه آدرس های بیت کوین و وب سایت های غیر متمرکز شما ، و همچنین مفهوم کاربران و اقلام دارای هویت چند پلتفرمی ، یک برنامه واضح است که مردم از آن استفاده می کنند. درک نمی کنم ، اما ENS این راه حل ها را ارائه می دهد.

بوترین بیشترین علاقه را به استدلال دانش غیرمجاز دانش ، یا zk-SNARKS دارد ، یک اثبات رمزنگاری که به یک طرف اجازه می دهد تا بدون افشای آن ، اطلاعات خاصی را در اختیار داشته باشد. این اساساً نیاز به تعامل بین ارائه دهنده و تأییدکننده را برطرف می کند.

او همچنین معتقد است که zk-SNARKs در 30 سال آینده گسترده ترین فناوری برای حفظ حریم خصوصی خواهد بود. بوترین فکر می کند که این انقلاب انقلابی بزرگ خواهد بود زیرا طی 10 تا 20 سال آینده به جریان اصلی گسترش می یابد.

اتریوم یک ارز رمزنگاری بلندمدت و عملکرد محور است که به موفقیت مالی غیر متمرکز یا DeFi در آینده کمک می کند. با این حال ، بسیاری از مردم منتظر تصویب قوانین رسمی قبل از اقدام هستند.

در حالی که سرمایه گذاران ارز دیجیتال طولانی مدت از محدودیت انعطاف پذیری موجود در بازار ابراز تاسف می کنند ، سرمایه گذاران و شرکت های بزرگ اجرای نهایی چنین قوانینی را منبع ثبات می دانند که ممکن است منجر به پذیرش گسترده شود. هنگامی که بازارها تنظیم می شوند ، برای افراد عادی امن تر می شوند و اتریوم با طیف گسترده ای از برنامه ها و برنامه های غیر متمرکز می تواند عادی شود.

 

https://cointelegraph.com/ethereum-for-beginners/who-is-vitalik-buterin

اشتراک گذاری با دوستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.